Yeni tip 2 diyabet tanısı almış olup metformin tedavisi başlanmış hastalardaki dispepsinin tanı anındaki C-peptit ile ilişkisi
The relationship of developing dyspepsia in patients with a new diagnosis of type 2 diabetes and started on metformin treatment and C-peptide value at the time of diagnosis
- Tez No: 731356
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Diyabet tanısı almış hastalarda Metformin çok sık kullanılan bir ajan olup tedavi sürecindeki dispeptik yakınmalar bu süreci olumsuz etkilemektedir. Tanı anındaki C-peptit değeri ile metformin tedavisi başlanmış hastalarda gelişen dispeptik yakınmalar arasındaki ilişkiyi araştırdık. Bu ilişki sayesinde dispepsi tahmin edilip tedavi uyumunu kolaylaştırıcı yollara başvurulabilir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji polikliniklerine 2020 yılından itibaren daha önce ayaktan başvuran ve 2021 ADA kılavuzuna göre yeni tanı tip 2 diyabet tanısına uygun olup metformin başlanmış hasta grubunu kapsamaktadır. Geriye dönük taramalarda hastaların ilk vizit anındaki C-peptit düzeyine bakıldı. Hastalara ulaşarak Modifiye Glaskow Dispepsi anketi uygulandı ve tanı anındaki C-peptid düzeyleri ile dispepsi ilişkisini incelendi. Metformine bağlı gelişen dispepsi ve tanı anındaki C-peptid değeri ilişkisi için alınacak örneklem sayısı GPOWER programı ile belirlendi. 111 hasta alınması istatistiksel olarak hesaplandı. Tüm sonuçlar p0,05). C-peptit değerinin cut-off (eşik değer) değeri 4,4 alınmış olup; çalışmaya dahil edilen hastaların 25 (% 21,6)'inde C-peptit değerinin yüksek, 91 (% 78,5)'inde ise normal olduğuna rastlanıldı. Hastaların kadın ve erkek dağılım oranları C-peptit gruplarında homojen dağılım gösterdiği tespit edildi (p=0,919; p>0,05). C-peptit değeri yüksek olan gruptaki hastalarda Modifiye glaskow dispepsi değeri C-peptit değeri normal olan gruba kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p=0,022; p0,05). Sonuç: Çalışmamızda yeni Metformin başlanmış yeni tanı Tip 2 diyabetlilerdeki Modifiye glaskow dispepsi skorunun tanı anındaki C- peptit değeri ile ilişkili olduğunu tespit ettik. Normal aralıkta C-peptit değeri olan hastalarda C- peptit değeri ile dispepsi skoru arasında negatif korelasyon, normalden fazla C-peptit değeri olan hastalarda ise düşen ekzokrin pankreas fonksiyonları nedeniyle daha yüksek skorlar tespit ettik. Metformin başlanacak hastalarda tanı anındaki C peptit değerlerine göre dispepsiyi öngörerek tedaviye uyumu kolaylaştırıcı yollara başvurulabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Metformin is a frequently used agent in patients diagnosed with diabetes, and dyspeptic complaints during the treatment process negatively affect this process. We investigated the relationship between C-peptide value at the time of diagnosis and dyspeptic complaints in patients who were started on metformin therapy. Thanks to this relationship, dyspepsia can be predicted and ways to facilitate treatment compliance can be applied Materials and Methods: This study covers the group of patients who applied to the Internal Medicine and Endocrinology outpatient clinics of the Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital of the Health Sciences University as of 2020 and were suitable for the diagnosis of newly diagnosed type 2 diabetes according to the 2021 ADA guideline and were started on metformin. In retrospective scans, the C-peptide level of the patients at the time of the first visit was checked. The Modified Glasgow Dyspepsia questionnaire was applied to the patients, and the relationship between C-peptide levels at the time of diagnosis and dyspepsia was examined.The number of samples to be taken for the relationship between metformin-induced dyspepsia and C-peptide value at the time of diagnosis was determined by the GPOWER program. Recruitment of 111 patients was calculated statistically. All results were evaluated at p0.05). The cut-off (threshold value) value of the C-peptide value was taken as 4.4; C-peptide value was found to be high in 25 (21.6%) of the patients included in the study, and normal in 91 (78.5%). It was determined that the female and male distribution ratios of the patients showed homogeneous distribution in the C-peptide groups (p=0.919; p>0.05). Modified glaskow dyspepsia value was found to be significantly higher in the group with high C-peptide value compared to the group with normal C-peptide value (p=0.022; p0.05). Conclusion: The presence In our study, we found that the Modified glaskow dyspepsia score in newly diagnosed Type 2 diabetes patients who had just started Metformin was associated with the C-peptide value at the time of diagnosis. We found a negative correlation between C-peptide value and dyspepsia score in patients with C-peptide values in the normal range, and higher scores due to decreased exocrine pancreatic functions in patients with C-peptide values higher than normal. In patients who will be started on metformin, ways to facilitate treatment compliance can be applied by predicting dyspepsia according to the C peptide values at the time of diagnosis.