Plevral sıvıların transuda-eksuda ayırımında light kriterleri, albumin gradienti ve protein gradientinin karşılaştırılması
Comparison of light criteria, albumin gradient and protein gradient in transuda-exudate separation of pleural fluids
- Tez No: 731375
- Danışmanlar: UZMAN EMEL PALA ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Plevral sıvıların transuda-eksuda ayırımında Light kriterleri, albumin gradienti ve protein gradientinin tanısal etkinliklerini ayrı ayrı ve birlikte karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Ocak 2006-Şubat 2007 döneminde, 5. Göğüs servisine ve polikliniğine başvuran plevral sıvılı olgular ardışık olarak bu prospektif çalışmaya alındı. Kanama diatezli, solunum yetmezliği olan, terminal dönemde ve tetkikleri kabul etmeyen olgular çalışmaya dahil edilmedi. Transuda-eksuda ayırımı eş zamanlı alınan kan ve plevral sıvı örneklerinde Light kriterleri, albumin gradienti ve protein gradientine göre yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda 51'i eksuda ve 36'sı transuda olan 87 pevral sıvı incelendi. Transuda-eksuda ayırımında Light kriterleri, albumin gradienti ve protein gradientinin sırasıyla duyarlılıkları: %100, %82.3, %90.1, özgüllükleri: %58.3, %97.2, %83.3 ve doğruluk oranları: %82.7, %88.5, %87.3 olarak saptandı. Transuda vasfında sıvısı olan 15 olgu, Light kriterlerine göre yanlış eksuda olarak nitelendirildi ve bu hastalar diüretik tedavisi almaktaydı. Light kriterlerine ek olarak, protein gradienti ya da albumin gradienti birlikte kullanıldığında ise, özgüllük ve doğruluk oranlarının arttığı izlendi. Özgüllük ve doğruluk oranı Light kriterleri-albumin gradienti kombine kullanımında, Light kriterleri-protein gradienti kombine kullanımına göre istatistiki açıdan anlamlı olarak daha yüksek bulundu (özgüllük: %97.2'ye karşılık %88.8 ve doğruluk: %98.8'e karşılık %95.4). Sonuç: Özellikle diüretik kullanan ve klinik olarak transuda düşünülen plevral sıvılar başta olmak üzere, tüm plevral sıvılarda klinik tanı ile Light kriterlerinin sonuçları arasında uyumsuzluk olduğunda, bu kriterlere albümin gradienti ya da protein gradientinin eklenmesinin, özgüllük ve duyarlılığı artırarak transuda-eksuda ayırımında yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the diagnostic activities of Light criteria, albumin gradient and protein gradient separately and combination in the differentiation of pleural fluids from transudate-exudate. Materials and Methods: Cases with pleural effusion who applied to the 5th chest service and outpatient clinic between January 2006 and February 2007 were consecutively included in this prospective study. The cases with bleeding diathesis, respiratory failure, in the terminal period and who did not accept the investigations were not included in the study. The comparison between transudate and exudate was made according to Light criteria, albumin gradient and protein gradient in blood and pleural fluid samples taken simultaneously. Results: In this study, 87 pleural fluids, 51 of which were exudates and 36 of which were transudate, were examined. Light criteria, albumin gradient and protein gradient in the discrimination of transuda-exuda were determined as: 100%, 82.3%, 90.1%, specificities: 58.3%, 97.2%, 83.3%, and accuracy rates: 82.7%, 88.5%, 87.3%, respectively. Fifteen cases with transudate fluid were defined as false exudate according to Light's criteria and these patients were receiving diuretic therapy. In addition to the Light criteria, it was observed that the specificity and accuracy rates increased when protein gradient or albumin gradient were used together. Specificity and accuracy were found to be statistically significantly higher in the combined use of the Light criteria-albumin gradient compared to the combined use of the Light criteria-protein gradient (specificity: 97.2% vs. 88.8%, and accuracy: 98.8% vs. 95.4%). Conclusion: It has been concluded that when there is inconsistency between the clinical diagnosis and the results of Light's criteria in all pleural fluids, especially in pleural fluids that use diuretics and are clinically considered to be transudate, adding albumin gradient or protein gradient to these criteria will increase the specificity and sensitivity of transudate-exudate.