Plevral sıvıların transüda-eksüda ayrımında light kriterlerinin farklı biyokimyasal parametrelerle karşılaştırılması ve yeni formüllerin tanıya katkısı
A Comparison between transudate and exudate type of pleural fluids using different biochemical parameters according to the light criteria and the contribution of new formulas to the diagnosis
- Tez No: 118242
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET: Plevral sıvıların transüda-eksüda ayırımında ilk kez 1972 yılında tanımlanan Light kriterleri, tüm dünyada kabul görmüş ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak, zaman içinde Light kriterlerinin duyarlılığının yeterli fakat özgüllüğünün kısmen de olsa düşük olduğu gözlenmiştir. 68 transüda ve 121 eksüdadan oluşan toplam 189 plevral sivili hasta değerlendirildi. Çalışmamızda kullanılan tüm parametreler (P protein. P/S protein. P LDH. P/S LDH. Light kriterleri. P kolesterol. P/S kolesterol. P/S bilirubin. P ürik asit ve P ALP) incelendiğinde sensitivite ve spesifisite değerlerinin sırasıyla P protein için %92 - 89, P/S protein için %90 - 98, P LDH için %95 - 89, P/S LDH için %96 - 94, Light kriterleri için %100 - %87, P kolesterol için %95 - 82, P/S kolesterol için %92 - %87, P/S bilirubin için %85 - %55, albümin gradyenti için %85 - %94, P ürik asit için %80 - %82, P ALP için %44 - %91 olduğunu gördük. Light kriterlerinin değişik çalışmalardaki düşük spesifisiteleri nedeniyle ilave öneriler gündeme gelmiştir. Bu konuda yakın zamanda Köktürk tarafından alternatif formüller ileri sürülmüştür. Biz de bu çalışmamızda yukarıdaki parametrelere ek olarak Köktürk formüllerini ve bu formüllerden esinlenerek geliştirdiğimiz formülleri test etmeyi amaçladık. Köktürk formülleri ve bizim ileri sürdüğümüz formüller için ise sensitivite ve spesifisite değerleri sırasıyla Köktürk formülü(KF)-l için %94 - %96, KF-2 için %95 - %89, KF-3 için %97 - %98 olduğu; bizim formül(F)-l için %85 - %90, F-2 için %97 - %87, F-3 için ise %97 - %94 olduğunu gördük. Sonuçta sadece eksüdalar için Light kriterlerinin en değerli parametreler oldukları, ancak plevral sıvıların tümü düşünüldüğünde ise bizim sonuçlarımıza göre tek parametrelerden en başarılılarının P LDH, ardından P protein ve P kolesterol olduğu; kombine testlerden ise en başarılı olan testin Köktürk formülleri olduğu, ardından bizim formüllerimiz ve Light kriterlerinin geldiği anlaşıldı. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Although Light's criterias were introduced in 1972 for differentiation of pleural effusions as transudates and exudates, they have been accepted and widely used all around the world. However, it has been reported that Light's criteria had adequate sensitivity but less specificity. In our study, 189 patients were evaluated. Of these cases, 68 had transudates, while 121 patients presented exudates. When we evaluated all the parameters used in our study {P protein. P/S protein. P LDH. P/S LDH. Light's criterias. P cholesterol. P/S cholesterol. P/S bilirubin. P uric acid and P ALP), the specificity and sensitivity for all parameters were respectively as 92.89 % for P protein. 90.98 % for P/S. 95.89 % for LDH. 96.94 % for P/S LDH. 100.87 % for Light criteria. 95.82 for P cholesterol. 92.87 % for P/S cholesterol. 85.55 % for P/S bilirubin. 85.94 % for albumin gradient. 80.82 % for P uric acid. 44.91 % for P ALP. Since it has been reported that Light criteria have lower specificity in various studies, new recommendations have emerged. Recently, Köktürk has proposed alternative formulas. In this study, our aim was to test the Light's criteria, Köktürk's formula and the novel formulas we developed from previous criteria. The specificity and sensitivity of Köktürk's formula (KF) and our formula (F) were as 94 - 96 % for KF-1, 95 - 89 % for KF-2, 97 - 98% for KF-3, 85 - 90 % for F-l, 97 - 87 % for F-2, 97 - 94 % for F-3, respectively. In conclusion, we have demonstrated that Light criteria were the most valuable parameters for exudative pleural effusions. However, when all types of pleural effusions were taken into account, P LDH, P protein and P cholesterol were the most valuable ones as single parameters according to our parameters. On the other hand, when all parameters combined, the most valuable parameters were Köktürk's formulas followed by our formulas and Light criteria. 45