Designing an efficient storage location assignment approach for through-flow warehouses
Akış tipi depolar için etkin bir depolama lokasyonu ataması yaklaşımı
- Tez No: 731418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL, PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Stok toplama ve yerleştirme için iki farklı toplama alanı bulunan depolarda sipariş toplama ve yerleştirme aktiviteleri analiz edilmiştir. İki toplama alanlı bu depolardaki toplam taşıma mesafesini optimize edecek şekilde stokların depolama lokasyonlarına atamasını gerçekleştiren bir yaklaşım; bu yaklaşım kapsamında bir model ve sezgisel çözüm algoritması geliştirilmiştir. Model ve algoritma için gerekli tüm data sanal olarak üretilmiştir. Depolama lokasyonu atama problemlerinin hesaplama karmaşıklığından dolayı, stokların lokasyonlarına yerleştirilmesi ve toplanması sayılarını baz alan bir amaç fonksiyonuna sahip yeni bir model tanımlanmıştır. Modelin amaç fonksiyonunda; gelen ürün toplama alanı ile depolama lokasyonları arasında kat edilen mesafe, giden ürün toplama alanı ile depolama lokasyonları arasında kat edilen mesafe ve depolama lokasyonları arasında kat edilen mesafe bilgisi üç bileşen olarak bulunmaktadır. Modelleme sonrasında sezgisel algoritma aracığıyla 42 test senaryosu için problem çözümlenmiştir. Çözümler incelendiğinde, önerilen yaklaşım ile toplam taşıma mesafesi bağlamında, özellikle stok toplayıcı ve yerleştirici birimlerinde kapasite koşulu bulunmayan test senaryolarında dikkat çekici iyileştirmeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Order placement and retrieval operations in a warehouse with separated incoming and outgoing storage handling areas are analyzed. An approach, which consists of a model and a heuristic algorithm, is devised in order to determine how stock keeping units could be assigned to the storage locations so that the total distance traveled is optimized. All necessary data for the model are generated. Because of the complexity of the problem, a new model with a reformulated objective function, which is derived from number of occurrences in the same SKUs entries and retrievals, is defined to be minimized instead of the SLAP itself. In the objective function; movements between storage handling area of the incoming SKUs and storage locations during the placement operations, movements between the storage handling area of outgoing SKUs and storage locations during the retrieval operations, and movements between the storage locations during the picking operations are included as three components. After modeling, the problem is solved by a heuristic algorithm. Computational results are obtained by 42 different scenarios. The results reveal that good improvements are obtained by the approach, especially when there is no capacity constraint for stock handlers.