Diz osteoartritli kadın hastalarda ağrının azaltılması, fonksiyonların ve dengenin geliştirilmesi açısından kuadriseps femoris kasının kuvvet ve dayanıklılığının karşılaştırılması
The effect of different quadriceps femoris muscle exercises on pain, function and balance in female patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 731429
  2. Yazar: DİLEK ÇOKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİNAZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışma diz osteoartritli kadın hastalarda kuadriseps femoris kasına yönelik uygulanan farklı egzersizlerin ağrı, fonksiyon ve denge üzerine etkisini araştırmak üzere planlandı. 40-65 yaş arası, ACR tanı kriterlerine göre primer diz osteoartriti tanısı almış 45 hasta 3 gruba ayrıldı. Her 3 gruptaki hastaların tedavi öncesi ve sonrası ağrı, sertlik ve fonksiyonları VAS ve WOMAC anketleri ile değerlendirildi. Kas kuvveti ve dayanıklılığı Cybex 350 ile 60 °/sn ve 180 °/sn açısal hızlarla, statik denge değerlendirmeleri Biodex Balance System SD ile ölçüldü. Grup 1 hastaları diz izometrik egzersizleri ile ev programı şeklinde takip edildi. Grup 2 hastalara fiziksel modaliteler ve kuvvet egzersizleri uygulandı. Grup 3 hastalara fiziksel modaliteler ve dayanıklılık egzersizleri uygulandı. Tedaviler haftada 4 gün 6 hafta boyunca uygulandı. Sonuçlar SPSS versiyon 21 ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different type of exercises on quadriceps femoris muscle; on pain, function and balance in female patients with knee osteoarthritis. 45 patients between 40-65 years old were divided into 3 groups. The pain and function of the patients in each group were evaluated by VAS, WOMAC questionnaires. Muscle strength and endurance were measured with the İsokinetic System Cybex 350, static balance evaluations were measured with Biodex Balance System SD. Group 1 patients performed home-based exercise program, Group 2 and Group 3 patients performed strength and endurance exercises; for 4 days/week, during 6 weeks. The results were evaluated with SPSS version 21.