Diz osteoartritinde farklı fizyoterapi programlarının ağrı, kuvvet ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
Effect of different physical therapy programs on pain, strength and functional situations on knee osteoarthritis
  1. Tez No: 445339
  2. Yazar: ÖZGE ECE GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, diz osteoartiriti (OA) olan bireylerde Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi (ESWT), Kinezyo bant ve egzersiz tedavilerinin ağrı, kuvvet ve fonksiyonel durum üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 50-65 yaş arası, OA tanısı konmuş, Kellgren-Lawrence kriterlerine göre 1-3 evre arası 48 kadın hasta dahil edildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası 6. hafta ve 12. haftada değerlendirildi. Ağrı değerlendirmesi için Vizüel Analog Skala (VAS), diz kas kuvveti için (ISOMED®2000 D&R GmbH, Almanya) izokinetik dinamometre, fonksiyonel ölçümler için 10m yürüme, merdiven inme-çıkma, Timed Up and Go (TUG) testleri, WOMAC ve KOOS skalaları kullanıldı. Hastalar 3 farklı gruba ayrılarak, 1. gruba haftada 1 seans, 6 hafta ESWT uygulaması ve egzersiz, 2. gruba haftada 2 kez, 6 hafta Kinezyo bantlama ve egzersiz, 3. gruba da yalnızca egzersiz tedavileri uygulandı. Gruplar arası sonuçlarda 10 m yürüme, VAS gece, VAS istirahat, WOMAC ve KOOS ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı farklılığa rastlanırken (p0,05). Grup içi ölçümlerde ise sadece kinezyo bant grubunun 60 derece/sn' de yapılan izokinetik kuadriseps ölçümü ve ESWT grubunun TUG testi ölçümlerinde anlamlı farklılığa rastlanmadı (p>0,05). Diğer tüm ölçümlerde her grupta istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p>0,05). Bu ölçümler için, her üç uygulamanın da ilk değerlendirme sonuçlarından daha iyi sonuçlar ortaya çıkardığı görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, ESWT,Kinezyo bant ve egzersiz tedavilerinin üçünün de diz OA' lı hastalarda ağrının azaltılması, diz kuvveti ve fonksiyonel seviyenin arttırılması açısından etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the effects of Extracorporeal Shockwave Therapy (ESWT), Kinesio taping and exercise therapy on pain, knee strength and functional situations of patients with knee osteoarthritis (OA). Forty eight female patients aged between 50-65 and previously diagnosed with a grade 1-3 (Kellgren-Lawrence scale) knee OA included in this study. Patients were assessed before treatment and after treatment at 6 weeks and at 12 weeks. Visual Analog Scale, (VAS), (ISOMED®2000 D&R GmbH, Germany) isokinetic device, 10 m walk test, stair climb-descent test, Timed Up and Go test (TUG) and WOMAC and KOOS scales were carried out for assessing patients' pain, knee strength and functional situations. After randomising the patients into 3 different groups, the first group received 1 session of ESWT per 6 weeks, the second group received 2 sessions of Kinesio tape per 6 weeks and the third group was prescribed with an exercise program only. The between-groups results showed a significant difference for 10m walk, pain during night, pain during resting, WOMAC and KOOS tests (p0,05-.