İnsan kaynakları seçiminde sinyalli oyunların iktisadi uygulaması
Economical application of signaling games in human resources selection
  1. Tez No: 731455
  2. Yazar: NURGÜN AFACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde yöneylem araştırmasının bir parçası olan oyun teorisi ile güvenlikçi seçimi modeli geliştirilmiştir. Disiplinler arası farklılıkların birbirlerine katkısından faydalanılmıştır. Akademik olarak alınan eğitim ile gerçekte gözlemlenebilecek bir problem çözümünde uygulanması gösterilmiştir. Uygulama kapsamında iki yüz üç kişi iş başvurusu yapmıştır. Bu iş başvuru sonucunda yirmi sekiz kişi işe alınacaktır. Başvurular güvenlikçiler için güvenlikçi kimlik kartı olan silahlı-silahsız ve güvenlikçi kimlik kartı olmayan silahlı- silahsız, Mavi Akdeniz Güvenlik içinde silahlı-silahsız ve güvenlikçi kimlik kartı olan – güvenlikçi kimlik kartı olmayan seklinde matrisler oluşturulduktan sonra olasılık hesabı ile oyun ağacı fayda fonksiyonu bulunmuştur. Sinyalli oyun ile oyun ağacı çözümlenerek denge bulunmuştur. Birinci bölümde oyun teorisinin teorik kısımları açıklanmıştır ve anlaşılabilir olması için sayısal verilerle örneklenmiştir. İkinci bölümde insan kaynakları yönetimi teorik kısmı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Mavi Akdeniz Güvenlik'in iş başvurusu ile güvenlik personeli alımına ilişkin bir uygulama çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the security guard selection model was developed with game theory which is a part of operations research. The contribution of interdisciplinary differences to each other has been benefited. The application of academic education to a real-life problem has been demonstrated. Within the scope of the application, two hundred and three people applied for the job. Twenty-eight people will be recruited as a result of this job application. Applications for security guards were created in the form of matrices, such as armed-unarmed with security ID card, armed-unarmed without a security ID card and in Mavi Akdeniz Security armed-unarmed, with-without a security ID card. After the matrices were created, the game tree utility function was found with probability calculation. The balance was found by analyzing the game tree with the signal game. In the first chapter, the theoretical parts of game theory are explained and exemplified with numerical data for clarity. In the second part, the theoretical part of human resources management is explained. In the third chapter, Mavi Akdeniz Güvenlik's job an application and the practice of hiring security guards are analyzed.