Sosyal medyanın insan kaynakları seçiminde kullanımı: Ankara ilinde bir uygulama
Use of social media in human resources selection: An application in Ankara province
- Tez No: 515354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA GÖDEKMERDAN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde sosyal medyanın gücü her anlamda artık yadsınamaz bir gerçektir. Birçok alanda olduğu gibi insan kaynakları alanında da sosyal medya gücünü artırmaya devam etmektedir. İşletmeler artık adaylarla ilgili bilgileri sosyal medya üzerinden edinmeye çalışmakta ya da iş ilanı vermek için sosyal medyayı tercih etmektedir. Bu şekilde zaman ve maliyet açısından avantaj sağlamaktadır. İşletmelere birçok yarar sağlayan sosyal medyanın insan kaynakları uygulamalarında kullanımı ile ilgili yapılan bu çalışmanın temel amacı işletmelerin sosyal medyayı ne şekilde ve hangi oranda kullandıklarının belirlenmesidir. Çalışmanın teori kısmında insan kaynaklarının tanımı, önemi, işe alım süreçleri, sosyal medyanın tanımı, sosyal medya araçları, sosyal medyanın insan kaynaklarında kullanımı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Uygulama bölümünde ise Ankara ilinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerde, işe alım yapan kişilerle sosyal medyanın insan kaynaklarında kullanımı ile ilgili anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada toplamda 315 kişiye anket uygulanmıştır. Geçerli olan anketlerin verileri SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Uygulama sonucunu analiz edebilmek için tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İnsan Kaynakları, İşe Alım, Sosyal Medya, Sosyal Medya Araçları
Özet (Çeviri)
Nowadays, the power of social media is a stubborn fact in every sense. Like in many fields, social media is becoming more and more powerful in the human resources field, as well. Enterprises try to acquire information about the candidates from social media or prefer social media for job advertisements. In this way they gain leverage in terms of time and cost. The main goal of this study which focuses on the use of social media providing several benefits for the enterprises in the human resources applications is to determine how and at what rate does the enterprises use social media. In the theoretical part of the study, information is given about the definition and importance of human resources, recruitment processes, definition of social media, social media tools and use of social media in human resources. In the practical part, a questionnaire study is conducted with the recruiting personnel in the enterprises carrying out business in different sectors in Ankara about the use of social media in human resources. In this study, the questionnaire is applied on 315 people in total. The valid questionnaire data analysis is performed by using SPSS 20 program. Descriptive statistics are used in order to be able to analyze the application results. KEYWORDS: Human Resources, Recruitment, Social Media, Social Media Tools.