Arapça ve Türkçe şart edat ve kipinin karşıtsal çözümleme yöntemiyle incelenmesi
Contrastive analysis of Arabic and Turkish conditional mood and prepositions
- Tez No: 731496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada hedef dil Arapça ile ana dil Türkçe şart kipi ve edatları detaylıca izah edildikten sonra modern dil bilimin bir dalı olan karşıtsal çözümleme yönteminin güçlü modeliyle (strong version) adı geçen konunun iki dilde benzerlik ve farklılıkları saptanmıştır. İki dildeki farklılıklardan hareketle şart kipi ve edatlarının öğreniminde karşılaşılması olası güçlüklere temas edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Bu vesileyle ana dili Türkçe olanlar için Arapça şart kipi ve edatların öğreniminin kolaylaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmanın yabancı dil eğitimine müspet bir katkıda bulunması ve alanla ilgili araştırma yapacaklara bir nebze de olsa fayda sağlaması temennimizdir.
Özet (Çeviri)
In this study the target language Arabic and mother-tongue Turkish conditional mood and prepositions were explained in detail. The aforesaid subject was analyzed via the strong version of contrastive analysis hypothesis in order to find out the similarity and dissimilarity in Arabic and Turkish. Based on the dissimilarities in the two languages, possible difficulties in learning conditional mood and prepositions were touched upon and solutions were offered accordingly. With that purpose in mind, it was aimed to facilitate the learning of Arabic conditional mood and prepositions for native speakers of Turkish. It is our hope that this study will contribute towards foreign language training and provide some benefits to those doing research in the field.