Katkısız ve kobalt katkılı NiO tabanlı diyotların üretimi ve elektriksel karakterizasyonu
Fabrication and characterization of undoped and cobalt doped NiO-based diodes
- Tez No: 731522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF RÜZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, sol jel spin kaplama yöntemi ile katkısız ve kobalt katkılı nikel oksit ince filmleri cam alttaşlar ve n-tipisilisyum alttaşlar üzerine kaplandı. İlk etapta cam alttaşlar üzerine kaplanan ince filmlerin elektriksel iletkenlikleri incelendi. Daha sonra n-Si alttaşlar üzerine yapılan kaplama ile heteroeklem yapılar üretildi. Elde edilen bu heteroeklem yapıların düz ve ters beslem akım-voltaj (I-V) karakteristikleri Termiyonik Emisyon (TE) teorisi kullanılarak incelendi. Üretilen tüm yapıların doğrultma davranışı sergiledikleri gözlendi. Diyotların idealite faktörü (n), bariyer yüksekliği (ΦB) ve doğrultma oranı (RR) ile Norde fonksiyonu yardımı ile seri direnç gibi diyotunun temel elektriksel parametreleri hesaplandı. Yapılan ölçümler sonucunda kobalt katkılandırmanın üretilen ince filmler üzerindeki etkisi araştırıldı.Bununla birlikte, 10 kHz – 1 MHz frekans aralığında kapasitans-voltaj (C-V) ve iletkenlik-voltaj (G/w-V), seri direnç-voltaj (Rs-V) ve arayüzey durumları (Dit) grafikleri çizilip incelendi. Diyotların 1 MHz frekansta (C-2-V) grafikleri kullanılarak Nd (cm-3), Vbi(eV), Nc (cm-3), Ef(eV), Փb(C-V)Ev, Wd(nm), ∆Փb(eV) ve Emax (V/cm) gibi elektriksel parametreleri hesapladı. Elde edilen hesaplamalar sonucunda tüm elektriksel parametrelerin katkı miktarına kuvvetli bir şekilde bağlı olduğu gözlendi. İlaveten, elde edilen bulgular kobalt katkısı ile diyotların elektriksel parametrelerinin ayarlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, undopedandcobalt-dopednickeloxidethinfilmsweredeposited on glasssubstratesand n-typesiliconsubstratesby sol gel spin coatingmethod.Inthefirst step, theelectricalconductivity of thinfilms, whichwascoated on glasssubstrates, wasinvestigated.Then, heterojunctionstructureswereproducedbythinfilmscoated on n-Si substrates. Theforwardandreversecurrent-voltage (I-V) characteristics of heseheterojunctionstructureswereinvestigatedbyusingThermionicEmission (TE) theory.Itwasobserved that allfabricatedstructuresexhibitedrectificationbehavior. Thebasicelectricalparameters of thediodesuch as idealityfactor (n), barrierheight (ΦB), rectificationratio (RR) andseriesresistancewerecalculatedandcompared. As a result of themeasurements, theeffect of cobalt doping on thefabricatedheterojunctionswasinvestigated. Inaddition, capacitance-voltage (C-V) andconductivity-voltage (G/w-V), seriesresistance-voltage (Rs-V) andinterfacestates (Dit) graphswereplottedandanalyzed in thefrequencyrange of 10 kHz – 1 MHz. Electricalparametres of diodessuch as Nd (cm-3), Vbi (eV), Nc (cm-3), Ef (eV), Փb (CV)Ev, Wd (nm), ∆Փb (eV) andEmax (V/cm) werecalculatedbyusingthecapacitancevalues at 1 MHz. As a result of thecalculations, it wasobserved that allelectricalparameterswerestronglydependent on theamount of dopant. Inaddition, this studyshows that electricalparameters of diodes can be adjustedwithcobalt doping.