Âşık atışmaları ve rap diss atışmalarının karşılaştırılması
Comparison of light shots and rap diss shoots
  1. Tez No: 731527
  2. Yazar: NİMET TANSU ESKİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZAN GÖHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Her topluluğun kendine ait bir kültürü bulunmaktadır. Müzikleri de bu kültür birikimi ile şekillenmektedir. Bu çalışmada birbirinden farklı bölgelerde ortaya çıkmış iki müzik kültürü olan Âşık Atışmaları ve Diss Atışmaları ele alınmıştır. Araştırmada Âşık Atışmaları ve Rap Dissleri konu alarak aralarında müzikal ve sözel açıdan karşılaştırma yaparak benzerlik ve farklılıkları incelemek amaçlanmıştır. Literatürde Âşık Atışmaları ve Diss Atışmalarını tek bir başlıkta ele alan bir çalışma bulunmamakta olup bu çalışma ilk olma özelliği taşımaktadır. Çalışma nitel bir çalışma olup bu kapsamda katılımcılarla yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Çalışmaya Âşıklık Geleneği ile ilgilenen üç kişi ve Rap Diss ile ilgilenen beş kişi olmak üzere toplam sekiz kişi katılım sağlamıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular neticesinde; esasında birbirlerine uzak olmayan bu iki konu tek başlık altında incelenebilmektedir. Birbirinden kilometrelerde uzakta ortaya çıkan ve yaygınlaşan bu iki başlık birçok noktada benzerlikler ver farklılıklar göstermekte olup ancak bu farklılıklar konuları birbirinden bağımsız kılacak kadar belirgin değildir.
Özet (Çeviri)
Each community has its own culture. Their music is also shaped by this cultural accumulation. In this study, the two music cultures that emerged in different regions from each other, the Minstrel Shooting and the Diss Shootout, are discussed. In the research, it was aimed to examine the similarities and differences by comparing the musically and verbally between the Minstrel Shoots and Rap Diss. There is no study in the literature that deals with Minstrel Shooting and Diss Shooting under a single title, and this study is the first. The study is a qualitative study and in this context, a semi-structured interview was conducted with the participants. A total of eight people, three of whom were interested in the Minstrelsy Tradition and five people who were interested in Rap Diss, participated in the study. As a result of the findings obtained from the study; In fact, these two issues, which are not far from each other, can be examined under a single heading. These two titles, which emerged and became widespread kilometers away from each other, show similarities and differences in many points, but these differences are not clear enough to make the subjects independent from each other.