Novel positive and negative active inductor circuit designs
Özgün pozitif ve negatif aktif indüktör devre tasarımları
- Tez No: 731528
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Elektronik biliminde indüktör birincil pasif devre elemanlarından biridir. Bu eleman devre tasarımlarında önemli bir yer tutar ve elektrik devrelerinde geniş kullanım alanları vardır. Fakat, fiziksel indüktörler çip üzerinde geniş alan tüketimi ve manyetik alan oluşturma gibi düşük ölçek kullanımlarını sınırlayan önemli dezavantajlar barındırmaktadır. Alternatif bir çözüm olarak, geçen on yıllarda kısmen indüktif davranış gösteren devreler sunulmaya başlanmıştır. Bu tip devreler iki ana grup altında toplanabilirler: topraklanmış ve yüzen aktif indüktör devreleri. Topraklanmış aktif indüktör devreleri bir giriş bağlantılarının topraklanmış olması gerektiğinden yüzen aktif indüktör devreleri kadar arzulanmamaktadır. Bu yüzden topraklanmış aktif indüktör devrelerinin kullanımı şiddetli bir şekilde kısıtlanmıştır. Diğer tarafta, yüzen aktif indüktör devreleri istenilen herhangi bir uygulamada pasif indüktör yerine kullanılabilir ve bu sebepten dolayı bu tip indüktör devreleri çekicidir. Bu çalışmada, yüzen tip positif ve negatif aktif indüktör devreleri sunulmuştur ve bunların matematiksel ve simülasyon sonuçları paylaşılmıştır. Ek olarak, devredeki cihazların parazitik elemanlarının devre davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Devrelerin kullanılabilirliğinin gösterilmesi için kullanım örnekleri ve bunların sonuçları paylaşılmıştır ve bu sonuçlar ideal indüktör kullanım durumuyla karşılaştırılmıştır. Toparlanacak olursa, sunulan devrelerin belirli bir frekans aralığında kısmen indüktör davranışı gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Inductor is one of the main passive elements in electronics. It has a significant role in designs and are being used in electrical circuits widely. However, physical inductors have considerable drawbacks which limit their usage in low scale such as on-chip large die area consumption and magnetic filed creation. As an alternative solution, circuits that partly shows inductive behavior have been started to be proposed over the last decades. This types of proposed circuits could be seperated in two categories: grounded and floating active inductor circuits. Grounded active inductors are not as desirable as floating type of active inductors due to the fact that one the input ports should be grounded. Therefore, usage of the grounded active inductors is severely limited. On the other hand, floating inductors could possibly replace a passive inductor in any application, which makes them appealing. In this work, floating type positive and negative active inductor circuits are presented and their mathematical and simulation results are shared. In addition, the effect of the parasitic components of the devices on the behavior of the circuit is examined. In order to show the circuits' usability, application instances and their results are shared and they are compared to a situation where an ideal inductor is employed. Overall, it could be said that the proposed circuits partly show inductive behavior over a limited frequency band.