1980 sonrası uygulanan ihracata dönük büyümenin istihdam üzerine etkileri
- Tez No: 73153
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET İstihdam düzeyi yada işsizlik oranlan bir ekonominin yapısını gösteren temel parametrelerden biridir. 1980 'li yıllara girerken ülkemizde istihdam ve işsizlik oranlan iyi durumda değildi. Bunun başlıca nedeni ülkemizin hala yoksullukla özdeş bir kavram olan tarım ülkesi özelliklerini taşımasıdır. Ancak takip eden dönemde ekonomik anlayıştaki köklü değişimlerden dolayı özellikle istihdam düzeyinde önemli gelişmeler kaydedildi. İhracata yönelik sanayileşme stratejilerinin istihdam seviyesine etkilerini incelemeyi amaçladığımız çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, 1980 sonrası hükümetlerin izlediği ihracat politikaları, ihracata sağlanan doğrudan ve dolaylı teşvikler, kur politikaları ve Türkiye ihracatının genel düzeyi araştırılmıştır. İkinci bölüm istihdam politikalarına ayrılmış, 1980 sonrası uygulanan istihdam politikaları ve istihdamın genel seviyesi değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise bütün sektörlerin ihracat ve istihdam oranlan yıllar itibariyle incelenmiş ve ihracat hacminin istihdam seviyesine etkileri araştırılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Employment or unemployment level are some of the main parameters define structure of the economy. In the early 1980s employment level was not reasonable for the Turkish economy. Main reason was structure of the Turkish economy depended on agriculture, This means was also poverty for Turkish economy. In the following period there was a radical change for the Turkish economic perception. This radical change on the economic perception effected significantly employment level of the Turkish economy. I would like to explain export oriented industrialisation strategies effects of employment level in three parts. In the first part I investigated export policies of goverment, export subsidies, exchange rate policies an export level of the Turkish economy in the related period. In the second part, employment policies and applied policy after 80's and employment level of the related period was negotiated. In the third part, proportion of export and employment in all sector was inspected, in respect of years and effects of export level on employment level were investigated. Vtll