Esnek çalışma uygulamalarının verimliliğe etkileri ve Adapazarı Belediyesi örneği
The Effects of the flexiable work applitions to productivity and the sample of Adapazarı Municipality
  1. Tez No: 73154
  2. Yazar: İSMAİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Belediyeler, görev ve fonksiyonları itibarıyla önemli bir kamu kuruluşlarıdır. Halkın en temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere faaliyette bulunurlar. Bugün insanların ihtiyaçlarının daha iyi karşılanabilmesi amacıyla, belediyelerin daha da güçlendirilmesi tartışılmaktadır. Belediyeler halkın hizmetini görürken önemli sayılacak miktarda üretim kaynağına yön vermektedir. Belediye hizmetleri, yapı itibarıyla hizmet sektörü sayılabilecek hizmetlerdir. Teknoloji ve telekomünikasyonda ortaya çıkan gelişmeler sayesinde çalışma hayatında yapısal değişiklikler ortaya çıkmıştır. Özellikle hizmet sektörünün yapısına uygun olan bu değişiklikler“esnek çalışma”uygulamaları olarak tammlanmaktadır. Çalışma hayatında meydana gelen bu yapısal değişim, hizmet sektöründe faaliyet gösteren belediyelerde çalışma şekillerini etkilemiştir. Fakat ülkemizde konuyla ilgili yasal düzenlemeler, gereği kadar yapılmadığından belediyeler henüz“esnek çalışma”uygulamalarından yeterince faydalanamamaktadır. Ülkelerin refahlarını yükseltmek ve kalkınmada kullandıkları en önemli unsurlardan biri“verimlilik”tir. Bugün sadece çok çalışarak kalkınmak mümkün değildir. Önemli bir üretim kaynağım kullanan belediyeler, ülkenin kalkınması açısından verimliliğe önem vermek durumundadır.“Esnek çalışma”uygulamaları günümüz çalışma hayatında önemli bir konuma gelmiştir. Belediyelerde“esnek çalışma”uygulamaları mevcut yasaların verdiği izin kapsamında uygulanmaktadır.“Esnek çalışma”uygulamalarının belediyelerde verimliliğe etkilerinin olumlu olduğu görülmüştür. Yasal engeller kaldırılarak belediyelerin mal ve hizmet üretiminde verimliliğini arttıran“esnek çalışma”uygulamaları yaygınlaştırılmalıdır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY The local authonties municiplty are important public comitties with their funlction and tesks. This local authonties provision the basic needs of people. Today, it has been dissucced that the local authonties shculd have more powerfull properties in order to handle demands of public. The local authonties manage a lot of production resource when they serve their responsible people. The local authonties are inthe public services accerding to their structure. Because of the improvement in the area of technology and telecommunication, some structural changes has bees appeared in the worklife of people. Esspecially, the changings on service branchallav to define a new type applications, called flixesible work aplication. The structural changes onthe worklife affect the local authonties activities on their services. Since there is not enough regulation on federal laws according to this subject, the local authonties doesnot have the benefits at the“ flexible work”applications, yet. Productivity is an impotant term for developing of a cauntry. For today, it is imposible to develope by just hard working. The local authonties have to focus on productivity to have a developed country because they use impotant part of production resources in country. The flexible work increwes the performance of the local authonties while the federal regulations of turkey do not allow to we the flexible work applicahor, the local authonties cannot have it's benefits. There fore, by having the proper regulations, the local authonties, the local authonties should inlude the flexible work application in their activities.