Süreyyya Evren'in romanlarında postmodernizm
Postmodernism in the novels of Süreyyya Evren
  1. Tez No: 731556
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ADIYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Postmodernizm, çetrefilli yollarla kaplı karmaşık bir labirenttir. Bu sebeple, postmodernizmin düşünce dünyasını anlamak da bir o kadar zordur. Bu yeni oluşan düşünce dünyası içinde yer alan edebiyatın, postmodernizm ile etkileşimi en çok roman türünde görülür. Postmodern romanın temelinde, hiçlik ve boşluk hâkimdir. Postmodern roman türü, bireylerin düşünsel yönelimlerini doğrudan etkiler. Postmodern yazar; eski kalıpları deforme edip, yeni kalıplar kurmayı ve bir nevi eski eserin üzerine yeni eser inşa etmek ister. Nihai olarak bu tür anlatılarda yazarın amacı, okurun bilinçaltına yönelerek kurmaca dünya yaratmak ve okurun algısıyla oynamaktır. Türk Edebiyatında postmodernizmin etkisine giren yazarlardan biri de Süreyyya Evren'dir. Evren, kullandığı dil oyunlarıyla, romanlarının yapısını deforme ederek postmodern roman estetiğine dâhil olmuştur. Yazar, bir gölge gibi roman karakterlerini takip etmiş ve onları yüceltmek yerine iç dünyalarına hapsetmiştir. Evren'in, genel olarak roman dünyası, kaotik bir düzlemde, parçalanmış olay örgüsünde, zaman, mekân, bakış açısı ve anlatıcı bakımından çoğu zaman bilinmezi oynamıştır. Evren'in, postmodern açıdan incelenen on romanı kronolojik olarak yazarın yazın dünyasındaki sürecini gözler önüne sermeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Postmodernism is a complex labyrinth of twisty roads. Fort this reason, understanding the world of thought of postmodernism is just as difficult. The interaction of literature, which takes place in this newly formed world pf thought, with postmodernism is mostly seen in the novel type. Nothingness and emptinessdominate the basis of the postmodern novel. The postmodern novel genre directly affects the intellectual orientation of individuals. Postmodern writer; he wants to deform the old patterns, establish new patterns and build a new work on top of the old work. Ultimately, the purpose of the author in such narratives is to create a fictional world by turning to the subconscious of the reader and to play with the perception of the reader. Süreyyya Evren is one of the writers who came under the influence of postmodernism in Turkish literature. Evren has been included in the aesthetics of postmoderm novels by deforming the structure of her novels with the language games she uses. The author followed the characters of the novel like a shadow and imprisoned them in their inner world instead of glorifying them. The novel world of Evren in general has often played the unknown in terms of time, space, perspective and narrator in a chaoticplane, in a fragmented plot. Ten novels of Evren, which were examined from a postmodern perspective, aimed to reveal the author's process in the literary world chronologically.