Arka mahallede öğrenci olmak: Bir okul etnografisi
Being student in a slum: An ethnographic analysis of school in English
- Tez No: 731577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmada, kozmopolit bir mahalle yerleşimi ile bu yerleşimdeki göç, suç, şiddet ve yoksulluğa dair yaşantıların, öğrencilerin öğrenim hayatını nasıl etkilediğini; okulda kazandırılmaya çalışılan kültürel kodlar ile öğrencilerin yaşamları arasındaki ilişkiyi Bourdieu'nun 'kültürel sermaye, habitus ve yeniden üretim' kavramları bağlamında derinlemesine incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden etnografi deseninde yapılmıştır. Çalışma grubu olarak, araştırmacının kendi öğretmenlik yaptığı okulda amaçlı örneklem metotlarından maksimum çeşitlilik tekniği ile 7 öğretmen ve 6 veli seçilmiştir. Öğretmen ve veliler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Bu çalışmada araştırmacı, bizzat katılımcı gözlem rolü ile araştırmayı yürütmüştür. Elde edilen bulgular düzenlenip, neden sonuç ilişkileri irdelenerek betimsel analiz yolu ile yorumlanmıştır. Okulun bulunduğu mahalle profili, küresel dünyanın kentleşmeye yansımasının bir ürünü olan getto alan ile birebir uyuşmaktadır. Geniş, parçalanmış ve çekirdek aile yapılarının yaygın olduğu mahallede herhangi bir sosyal, kültürel, sportif faaliyet bulunmamaktadır. Aile içi iletişim zayıftır. Araştırma sonucuna göre ailelerin göç, suç, şiddet, yoksulluk vb. yaşantıları ile kültürel sermayeleri, öğrencilerin okul hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Öğrencilerin okul başarısı her geçen sene düşmektedir. Üniversiteye giden öğrenci sayısının çok az olduğu mahallede örnek alınabilecek iyi eğitimli insan olmadığından lise eğitimi genellikle meslek liseleri ya da açık lisede tamamlanmaktadır. Bu yaşantılar, maddi imkânsızlıklarla mücadele eden ebeveynleri hayli yıpratmaktadır. Getto alan olarak nitelendirilebilecek kozmopolit bir mahallede yer alan okulda görev yapan öğretmenler donanım ve materyal açısından kendi okullarını diğer okullara kıyasla yetersiz görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to perform an in-depth analysis of a cosmopolitan neighbourhood, including the effect of migration, crime, violence and poverty on the schooling life of students; and the linkages between cultural codes the students are expected to achieve at school and their private lives, which shall be elaborated from Bourdieu's perspective on the 'context of cultural capital, habitus and re-production.' The study uses the ethnography pattern as a qualitative research methodology. As the study group, 7 teachers and 6 parents were selected with the maximum diversity technique from purposeful sampling methods from the school where the researcher teaches. Data was collected using semi-structured interviews with teachers and parents. The researcher conducted the study personally, using the participant observation method. Findings have been arranged, cause and effect relations elaborated and interpreted using descriptive analysis. The profile of the neighbourhood where the school was located is fully representative of the ghetto format, which is a product of the reflection of the globalized world on urbanization. In the neighbourhood, which is the home of, mostly, large, broken and nuclear families, there are no social, cultural or sports activities available. Communication inside families is weak. The study results demonstrate the negative impact of such experiences of families as migration, crime, violence, poverty, etc., and their cultural capital on students' schooling experience. Educational achievements of students follow a downward trend, which is maintained every year. In the neighbourhood with only a few university students, there are no individuals who have received such quality education as to enable them to serve as examples, high school education generally relies on vocational or open high schools. These experiences have a wearing-out effect on parents, who are already grappling with financial impossibilities. Teachers working at schools in a cosmopolitan neighbourhood that fits the definition of a ghetto consider their schools to be less than other schools with better facilities and materials.