Cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülerde uyku kalitesini etkileyen faktörler
Factors affecting sleep quality in prisoned men
- Tez No: 731585
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir ceza infaz kurumunda kalan tutuklu ve hükümlülerin depresyon ve uyku kalitesi durumları ve uyku kalitesini etkileyen parametrelerin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Kesitsel tipte olan bu araştırma Bergama M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda Ocak 2022- Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özelikleri, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalite Indeksi (PUKİ) skorları kaydedildi. Bulgular: Bu çalışmada 75'i (%21,2) tutuklu, 278'i (%78,8) hükümlü olan toplam 353 erkek katılımcının sonuçları değerlendirilmiştir. Kişilerin yaş ortalaması 38,16 ± 11,36 yıldı. Kişilerin %36,5'i evli ve %9,1'i üniversite mezunuydu. Kişilerin %52,4'ü ceza infaz kurumuna girmeden önce alkol kullandığını, %70'i sigara içtiğini, %20,4'ü madde kullandığını belirtti. Katılımcıların %36'sında en az bir kronik hastalık vardı. Kişilerin %22,7'si daha önce psikolojik destek aldığını ifade etti. En sık tutukluluk / hükümlülük nedenleri %24,6 cinayet, %21,5 hırsızlık/gasp ve %17,8 uyuşturucu ticaretiydi. Kişilerin BDÖ puan ortalaması 16,03 ± 13,73, toplam PUKİ puan ortalaması 7,44 ± 4,43 idi. Katılımcıların %39,4'ünün depresyon semptomu yaşadığı, %58,1'inin ise uyku kalitesinin kötü olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Factors affecting sleep quality in prisoned men Aim: In this study, it was aimed to determine the depression and sleep quality status of prisoners and convicts in a prison and the parameters affecting sleep quality. Methods: This cross-sectional study was carried out in Bergama M Type Closed Prison between January 2022 and March 2022. Sociodemographic characteristics of the participants, Beck Depression Scale (BDI) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) scores were recorded. Results: In this study, the results of a total of 353 male participants, 75 (21.2%) of whom were imprisoned and 278 (78.8%) were convicted, were evaluated. The mean age of the subjects was 38.16 ± 11.36 years. 36.5% of the individuals were married and 9.1% were university graduates. 52.4% of the individuals stated that they used alcohol before being imprisoned, 70% smoked, and 20.4% used substance. 36% of the participants had at least one chronic disease. 22.7% of the individuals stated that they had received psychological support before. The most common reasons for detention/conviction were 24.6% murder, 21.5% theft/extortion and 17.8% drug dealing. The mean BDI score of the individuals was 16.03 ± 13.73, and the mean total PSQI score was 7.44 ± 4.43. It was determined that 39.4% of the participants experienced depression symptoms and 58.1% had poor sleep quality.