Halit Fahri Ozansoy hayatı, eserleri, sanatı
The Halit Fahri Ozansoy of life, books and art
- Tez No: 73163
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 599
Özet
Çalışmamız Meşrutiyet,Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerinde yaşamış olan Halit Fahri Ozansoy'un hayatını, eserlerini ve sanatım ihtiva etmektedir. Halit Fahri 12 Temmuz 1891 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiş,kırk yıl Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı pek çok okulda görev yaptıktan sonra 1956 yılında emekliye ayrılmıştır.23 Şubat 1971 yılında seksen yaşında da vefat etmiştir. Gençliğinden vefatına kadar geçen zaman zarfında pek çok dergi ve gazetede yayınlanan yazılarının yanında başta şiir olmak üzere tiyatro ve roman türünde telif,tercüme, adapte eserler yayınlamıştır. Tezimde ilk önce hayatını, daha sonra eserlerini ve bu eserlerinden hareketle sanatını değerlendirdik.İlk bölüm olan hayatını resmi hayatı ve kültür hayatı olarak iki başlık altında inceledik.Resmi hayatını doğumu,çocukluğu,olgunluk dönemi,karakteri, vefatı, tahsili, meslek hayatı,ailesi adlarını taşıyan başlıklar altında,kültür hayatını ise ilk yazılan,yayın hayatı,kitap halindeki eserleri,edebî çevresi,yetişmesi,yeni nesil,nâyiler,beş hececiler dönemleri,üyesi bulunduğu dernek ve kurullar,tenkid ve polemikleri başlıkları altında ele aldık. Çalışmamızın ikinci bölümü olan eserlerim ise şiir kitapları,tiyatroları,romanları,anı-hatıra kitapları, didaktik eserleri,edebiyat tarihleri,broşürleri,biyografileri,adapteleri, tercümeleri, masalları,mektupları, kitap haline gelmemiş olan eserleri başlıkları altında değerlendirdik. Tezimin son bölümünü meydana getiren sanatım ise şairliği, tiyatroculuğu, romancılığı başlıkları altında inceledikten sonra bu bölümün sonunda Halit Fahri 'nin edebiyat ve bazı edebiyat meseleleri hakkındaki düşüncelerini verdik.En sonda Halit Fahri'nin tespit edebildiğimiz makale ve şiirlerinin bir listesini vermeyi uygun bulduk. Sonuç bölümünden sonra taradığımız dergi ve gazetelerin isimleri ile faydalandığımız kaynakları (Makale, Tez,Kitap sırasıyla) verdik. En son kısım olan ekler bölümünde ise Halit Fahri ile ilgili olarak elde edebildiğimiz belgelerin fotokopilerini sunduk.
Özet (Çeviri)
Our study includes the life, works and arts of Halit Fahri Ozansoy who lived in the period of Constitution, National Expedition and newly established Rebuplic.Halit Fahri was born at July 12, 1891 in Istanbul and retired in 1956 after overtaking many critical duties in the schools belongs to National Ministry for fourty years. He died in Jenuarry 23, 1971 on eighty-years old. He issued many arcticles and writing in magazines and newspapers within the period of the time between his youth and death as well as his studies of firstly poetry, theatre,novel which were adapted from different languages. In my thesis I eloborated firstly his life,later his works and from this oriestation his art and ability of having literature.The first chapter we delwed his life into two subject as offical life and cultural life we evaluated his ofBcal life under the heeding of birth, childness,maturity,character,death,occupetion,family and his cultural life under the first writings,the life of publicity, works in from of book,literal intellectural envinonment, growing,new generation,nâyi's, the period of five slibilists(Beş Hececiler) the institutions and organisations in which he is an offical member, critics and polmeics. The second chapter of our study is his works which are consist of poetry books, theatres,novels,memories,ditactics,literal history, brochures, biographies, adaptations, translations, stories,letters, works which are not formed as book. The last chapter includes his art consists of his poetry,theatre, novel, and lestly the literature and hougths about the some literal problems of Mr.Halit Fahri.Lastly we gove a list of surveyed magazines and newspapers and articles and poetries of Halit Fahri we delved into in this thesis. After the last chapter we gove the referance books(Articles, Thesis, Book respectively). The last of lest chapter we presented the copies of the documents pertaining to Halit Fahri as we are able to find.