The jobless growth: The shapley value approach to the Turkish economy
İstihdamsız büyüme: Türk ekonomisine Shapley değeri yaklaşımı
  1. Tez No: 731656
  2. Yazar: MEHMET ALİ TEKKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türkiye ekonomisi 21. Yüzyılın başından itibaren reel bir büyüme yolunda olmasına rağmen, bir ekonominin büyüme oranı ile doğal seviyesinin üzerindeki işsizlik oranı arasında ters bir ilişki olduğunu söyleyen Okun kanunuyla çelişen bir şekilde işsizlik oranı yüksek olmaya devam etmiştir ki bu literatürde istihdamsız büyüme olarak bilinir. Bu tezin amacı Türkiye ekonomisinin 2009-2019 periyodunda istihdamsız büyüme yaşayıp yaşamadığını ve yoğunluğunu oyun teorisine dayalı bir ayrıştırma analizi yaklaşımı - Shapley değeri- ki 1953'te Lloyd Shapley tarafından bir işbirliği tarafından üretilen çıktının üyeleri arasında adil osun diye nasıl dağıtılması gerektiğini göstermek için öne sürülmüştür, kullanarak test etmektir, ki bu tezin temel bilimsel katkısıdır çünkü bu Shapley değeri ayrıştırma metodunun Türk ekonomisinin istihdamsız büyüme performansını test etmek için kullanıldığı ilk seferdir. Dahası, aksiyomatik bir ayrıştırma yaklaşımı olduğu için istihdamsız büyümenin yoğunluğu Shapley değeri ayrıştırma metodu sayesinde tam olarak hesaplanabilmektedir, ki bu tezin ikinci bilimsel katkısıdır. Analizin sonuçlarına göre, geri kalanı ekonomik aktivitelerden kaynaklanırken 2009'dan 2019'a olan zaman periyodu sürecindeki Türk ekonomisinin büyümesinin %41,3'ü nüfussal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Ekonomik aktivitelerin sağladığı büyümenin istihdamsız kısmının büyümedeki payı % 58,665'tir. Dolayısıyla, büyümenin %99,665'i istihdamsızdır ki bu istihdamsız büyümenin Türk ekonomisi için büyük bir mesele olduğu anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
Although Turkey economy has been in a real growth pattern since the beginning of the 21. Century, unemployment rate keeps being high in a contradicting manner with the Okun's Law which states that there is an inverse relationship between growth rate of an economy and its unemployment rate over its natural level, which is known as the jobless growth in the literature. The aim of this thesis is testing whether Turkey economy experienced jobless growth throughout 2009-2019 period and its intensity by using a game theory based decomposition analysis approach- the Shapley value- with which was come up by Lloyd Shapley in 1953 to show how the output generated by a coalition should be distributed among its members so that it be fair, which is the main scientific contribution of this thesis as this is the first time the Shapley value decomposition method was used for testing the jobless growth performance of the Turkish economy. Moreover, intensity of the jobless growth could be computed accurately thanks to the Shapley value decomposition method since it is an axiomatic decomposition approach, which is the secondary scientific contribution of this thesis. According to the results of the analysis, 41,3 % of growth of the Turkish economy over the time period from 2009 to 2019 was accounted for by the demographic changes while its rest accounted for by the economic activities. The share of the jobless part of the growth contributed by the economic activities is 58,665 % in the growth. Therefore, 99,665 % of the growth is jobless, which means that jobless growth is a major issue for the Turkish economy.