Afiş tasarımında glitch type tekniği kullanımının incelenmesi ve bir uygulama örneği (Kütahya türküleri)
Investigation of the use of glitch type technique in poster design and an implementation example (Kütahya folk songs)
- Tez No: 731657
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Glitch sanatı, hatanın ve arızanın görsel tasarımlara dönüştüğü bir teknik olarak adlandırılır. Yeni medya sanatı olarak karşımıza çıkan glitch, kusurlu görünümleri yaratırken her sanat alanında olduğu gibi grafik tasarım ürünlerinden, afiş çalışmalarında rastlanan popüler bir teknik unsuru taşımaktadır. Bilindiği üzere afiş tasarımları, mesaj iletmek, bir etkinliği duyurmak veya farkındalık oluşturmak amacıyla tasarlanan grafik tasarım ürünlerinden biridir. Hareketli afiş tasarımları ise, durağan kompozisyon yapısını dinamik hareketlerle yorumlayarak dijital ortam içerisinde etkili bir şekilde sunan tasarımlardır. Bu çalışmada, afiş tasarımında glitch type tekniği ve hareketli afişlerde kinetik tipografinin glitch sanatıyla irdelenmesi konuları ele alınmıştır. Araştırmanın verileri ilgili literatür taraması ve döküman incelemeleri ile sağlanmıştır. Elde edinilen teorik ve glitch tekniğinin nasıl uygulanabildiğine ilişkin uygulama odaklı veriler irdelenmiş ve öncelikle iki boyutlu olarak tasarlanan afiş tasarımları, tipografi ile birleştirilerek glitch type tekniği, hareketli ve hareketsiz olarak yorumlanmıştır. Ayrıca hazırlanan afişler, kültürel afiş olarak düşünülmüş ve Kütahya türküleriyle oluşturulan glitch type özelliği, glitch tekniğiyle düzenlenen tasarım, Kütahya'ya ait görsellerle desteklenmiştir. Uygulamalar sonucunda, hareketli ve hareketsiz afişlerin glitch tekniğinin görsellerde yarattığı etki sayesinde, afiş tasarımında yeni bir üslubun oluşturulduğu söylenebilir. Bu üslup ile afiş tasarımlarının daha dikkat çekici hale geldiği anlaşılmıştır. Ayrıca Kütahya türkülerinin sözcüklerinden oluşturulan tipografik metinler, glitch type tekniği uygulaması sürecinde okunur ve algılanır olmasına dikkat edilmiştir. Kültürel değerlerin geleneksel özelliklerinin modern dijital teknik ve üsluplardan yararlanarak uygulamaya konu edinilmesi, geçmişin izlerini daha çok izlenen ve takip edilen hareketli grafik tasarım ile geleceğe taşıma hedefine ulaşılmıştır. Bu yöntem ile bir kentin veya kültür değerinin daha etkili biçimde tanıtılmasına yardımcı olunduğu söylenebilirken, devinimli ve devinimsiz tasarım anlayışının bir arada kullanılabileceği de bu çalışmada ulaşılan bir sonuç olmuştur.
Özet (Çeviri)
Glitch art is referred to as a technique where error and failure turn into visual designs. As new media art, glitch creates imperfect appearances and carries a popular technical element found in graphic design products and poster works, as in every field of art. As it is known, poster designs are one of the graphic design products designed to convey a message, announce an event or create awareness. Animated poster designs, on the other hand, are designs that effectively present the static composition structure in the digital environment by interpreting it with dynamic movements. In this study, glitch type technique in poster design and kinetic typography in animated posters are discussed with glitch art. The data of the research was provided by the relevant literature review and document reviews. The theoretical and application-oriented data on how the glitch technique can be applied were examined and the poster designs, which were primarily designed as two-dimensional, were combined with typography and the glitch type technique was interpreted as moving and still. In addition, the prepared posters were considered as cultural posters and the glitch type feature created with Kütahya folk songs, the design arranged with the glitch technique, was supported by the visuals of Kütahya. As a result of the applications, it can be said that a new style in poster design has been created thanks to the effect created by the glitch technique of animated and still posters on the visuals. It has been understood that with this style, poster designs have become more remarkable. In addition, attention was paid to ensure that the typographic texts created from the words of Kütahya folk songs are readable and perceptible during the glitch type technique application. The goal of bringing the traditional features of cultural values into practice by making use of modern digital techniques and styles, and carrying the traces of the past to the future with motion graphic design, which is followed and followed more, has been achieved. While it can be said that this method helps to promote a city or its cultural value more effectively, it has also been a result of this study that movable and immobile design can be used together.