Yiyecek içecek hizmetlerinde yönetici ve çalışanların covid-19 pandemisinin etkileri ve kriz yönetimi uygulamalarına ilişkin algıları: Erzurum örneği
Perceptions of managers and employees regarding the effects of the covid-19 pandemic and crisis management practices in food and beverage services: Example of Erzurum
  1. Tez No: 731664
  2. Yazar: GÖKHAN SEZAİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZIL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tarihsel süreç içerisinde, kitlesel ölümlere neden olan salgın hastalıklar, diğer hastalıklardan farklı değerlendirilmiştir. Son yüz yılda belirli bölgelerde etkisini gösteren koronavirüs kaynaklı salgınlar tedirginlik oluştursa da kalıcı olmamıştır. Fakat 2020 yılının başında salgın olarak başlayan Covid-19, daha sonra pandemiye dönüşmüş ve dünyanın birçok yerinde farklı alanlarda olumsuzluklar yaşanmasına neden olmuştur. Bu beklenmedik olay karşısında oluşan krizin tüm dünyada sarsıcı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Kriz döneminde toplumu oluşturan birçok kurum ve kuruluş bu durumdan olumlu ve olumsuz etkilenmiştir. Bu kurumlar arasında kuşkusuz yiyecek-içecek işletmeleri de yer almaktadır. Dolasıyla bu araştırmada Covid-19 pandemisinin yiyecek içecek işletmeleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkisini araştırmak ve yiyecek içecek işletmelerinin pandemi sürecinde izledikleri kriz yönetim uygulamalarını ve bu çerçevedeki tutumların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Erzurum ilindeki yiyecek içecek işletmelerinin sahipleri, yöneticileri ve diğer (aşçıbaşı, şef garson vb.) çalışanlarından anket tekniği ile veri toplanmıştır. Çalışma kapsamında geçerli 217 anket toplanmış ve veriler SPSS analiz programında analiz edilmiştir. Analiz sonucunda Erzurum ilinde faaliyette bulunan yiyecek içecek işletmelerinde Covid-19 nedeniyle hijyen sanitasyon giderlerinin artması gibi olumsuz durumlar yaşansa da kriz döneminde fırsatlardan hareketle Covid-19 sürecinde inovatif uygulamalara geçildiği belirlenmiştir. Bunun yanında işletmeler olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek için devlet desteğine ait uygulamalara daha fazla ihtiyaç duyduğu ve krizi yönetmek için reaktif yönetime başvurdukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the historical process, epidemic diseases that cause mass deaths have been evaluated differently from other diseases. Although the coronavirus-related epidemics, which have been effective in certain regions in the last hundred years, have created anxiety, they have not been permanent. However, Covid-19, which started as an epidemic at the beginning of 2020, later turned into a pandemic and caused negativities in different areas in many parts of the world. Many institutions and organizations that make up the society during the crisis have been affected positively and negatively by this situation. Undoubtedly, there are food and beverage businesses among these institutions. Therefore, in this study, it is aimed to investigate the positive and negative effects of the Covid-19 pandemic on food and beverage businesses and to determine the crisis management practices followed by the food and beverage businesses during the pandemic process and the attitudes within this framework. In this context, data were collected from the owners, managers and other employees of the food and beverage businesses in Erzurum by survey technique. Within the scope of the study, 217 valid questionnaires were collected and the data were analyzed in the SPSS analysis program. As a result of the analysis, it has been determined that although there are negative situations such as the increase in hygiene and sanitation expenses due to Covid-19 in the food and beverage businesses operating in Erzurum, innovative applications have been started in the Covid-19 process, starting from the opportunities during the crisis period.