Erzurum kentinde bina yüksekliklerinin değişimi: 2005-2017 dönemi
Change of building heights in Erzurum city: 2005-2017 period
  1. Tez No: 731670
  2. Yazar: GÖZDE GÜHER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN HÜSEYİN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kentsel mekânın düzenliliğini okuyabildiğimiz unsurlardan biri olan yükseklik kavramından yola çıkılarak; kentteki mevcut yükseklikler, arsa bedelleri ve uygulama imar planları arasındaki ilişkinin ele alındığı tez çalışmasının amacı, farklı kat adedine sahip olan bölgelerin tespit edilmesi ve uygulama imar planları ile olan uyum ve aykırılıkların incelenmesidir. Bu kapsamda, Erzurum ilinde merkezde bulunan Yakutiye, Palandöken ve Aziziye ilçeleri çalışma alanı olarak seçilmiş ve 2005-2017 yıllarındaki 12 yıllık süreç temel alınmıştır. Öncelikle ilin nüfus değerleri incelenmiş, tüm çalışma alanında kat adedi analizleri yapılmıştır. Ardından mahalle düzeyine inilerek kat adedi analizleri yapılarak örnek alanlar belirlenerek alt bölgelemelerle daha detaylı incelemeler yapılmıştır. Bu incelemeler ile Erzurum il genelinde yükseklik değerlerinin tüm mahallelerde artış eğiliminde olduğu saptanmıştır. Yapılan 2008-2017 uygulama imar planlarında da benzer bir yaklaşım olduğu gözlenmiştir. Ayrıca ortalama kat adedinin yükseldiğini fakat bina sayısında bir düşüş olduğu da tespit edilenler arasındadır. Sonuç olarak Erzurum ilinde nüfus değerlerinin sürekli azalmasına rağmen kentteki binaların yüksekliklerinde bir artış olduğu görülmüştür. Arsa bedellerinin de bu artışla paralel olarak yükseldiği tespit edilmiştir. Bu artışın kentin bazı bölgelerinde yeni yüksek katlı binaların yapılmasıyla, bazı yerlerde ise düşük katlı konutların sayıca azaltılmasıyla sağlandığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Starting from the concept of height, which is one of the elements that we can read about the regularity of the urban space; The aim of the thesis study, which deals with the relationship between the current heights in the city, the land prices and the implementation zoning plans, is to determine the regions with different floor numbers and to examine the harmony and contradictions with the implementation zoning plans. In this context, Yakutiye, Palandöken and Aziziye districts located in the center of Erzurum province were chosen as the study area and the 12-year period between 2005-2017 was taken as the basis. First of all, the population values of the province were examined and analyzes of the number of floors were made in the entire study area. Then, by descending to the neighborhood level, analysis of the number of floors was made, sample areas were determined and more detailed examinations were made with sub-zoning. With these investigations, it has been determined that the elevation values in Erzurum have a tendency to increase in all neighborhoods. It has been observed that there is a similar approach in the 2008-2017 implementation development plans. In addition, it was determined that the average number of floors increased, but there was a decrease in the number of buildings. As a result, it has been observed that there is an increase in the height of the buildings in the city despite the continuous decrease in the population values in Erzurum. It has been determined that the land prices have increased in parallel with this increase. It has been revealed that this increase is achieved by the construction of new high-rise buildings in some parts of the city and by reducing the number of low-rise residences in some places.