Acil uzaktan eğitimde, üniversite öğrencilerinin çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşlukları ile doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between university students' online learning readiness and their satisfaction in emergency distance learning
- Tez No: 731671
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı pandemi döneminde gerçekleştirilen acil uzaktan eğitim sürecinde üniversite öğrencilerinin çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşlukları ile internet temelli uzaktan eğitim doyumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmada açıklayıcı karma desen araştırma yöntemi kullanılmış ve nicel bulgular, nitel veriler ile desteklenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 236 Eğitim Fakültesi, 232 Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencisi olmak üzere toplamda 468 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Çevrimiçi Öğrenmeye Yönelik Hazırbulunuşluk Ölçeği”ve“İnternet Temelli Uzaktan Eğitimde Öğrenci Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucundan elde edilen bulgulara göre üniversite öğrencilerinin pandemi döneminde gerçekleştirilen acil uzaktan eğitim sürecinde çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşlukları ile uzaktan eğitim doyumları arasında orta düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = .454. p < 0.05). Alt araştırma soruları için, hazırbulunuşluk ve memnuniyet düzeylerinin fakülte değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini anlamak adına ilişkisiz örneklem t-testi kullanılmıştır. Hazırbulunuşluk düzeyinin fakülte değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır (p < 0.05). Memnuniyet düzeyinin ise fakülte değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır (p > 0.05). Nitel veri desteği kısmı için odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiş ve uygulanan anket sonunda öğrencilerden çevrimiçi eğitim süreci ile ilgili görüşleri alınmıştır. Elde edilen bu görüşmeler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş ve nicel bulgular desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between university students' readiness for online learning and their satisfaction with internet-based distance education throughout the emergency distance education process during the pandemic period. The explanatory sequential design was applied in this study, and quantitative conclusions were supported by qualitative data. The research's study group includes a total of 468 participated in this study, with 236 from the Faculty of Education and 232 from the Faculty of Health Sciences. The research used the“Online Learning Readiness Scale”and the“Student Satisfaction Scale on Internet Based Distance Education”as data gathering techniques. According to the research findings, there is a moderate, positive and significant association between university students' readiness for online learning and their satisfaction with distant education during the pandemic period (r = .454. p < 0.05). An unpaired sample t-test was conducted to see if the degrees of readiness and satisfaction differed substantially depending on the faculty variable for sub-research questions. It was observed that the level of readiness differed significantly from the faculty variable (p < 0.05), although the level of satisfaction did not differ significantly from the faculty variable (p > 0.05). A focus group interview was done for qualitative data support, and the students' opinions about the online education process were obtained at the end of the application questionnaire. The quantitative findings were backed up by the qualitative findings, which were assessed using the content analysis method.