Yeni istihdam yöntemleriyle çalışanların sigortalılığı
Employee insurance through new employment methods
- Tez No: 731676
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Esneklik ihtiyacı neticesinde piyasa ekonomisindeki dönüşüm, iş gücü piyasasında da bir değişim yaratmıştır. İşverenler; belirsiz ve tam süreli olarak işyerinde çalışan işçi yerine kısmi zamanlı çalışan, işyeri dışında iş gören ve hatta iş görme edimini bir başka işverene karşı ifa eden işçilere ihtiyaç duymuştur. Böylelikle tipik iş sözleşmesi yeni formlara bürünerek esnek hale gelmiştir. Öğretide çeşitli eleştiriler olsa da esnek istihdam modelleri iş ilişkisinin her iki tarafına da fayda sağlamaktadır. Geçici iş ilişkisi ile kayıt dışı çalışma azalmakta, çağrı üzerine çalışma ile işsiz kimseler çalışma yaşamında yer almaktadır. Esnek istihdam yöntemlerinden biri olan kısmi süreli çalışma ile çalışan ebeveynlerin çocuğuyla ilgilenebilmesine imkan tanınmaktadır. Üstelik tele çalışanlar, işyerinin dışında başka bir yerde, evinde ve hatta gezici olarak bilgi iletişim teknolojileri aracılığıyla çalışabilmektedir. Tarım işleri, ev hizmetleri, toplu taşıma araçlarında çalışma, geçmişi eskiye dayanan çalışma yöntemleridir. Ancak çalışan sayısının fazlalığı, güvencesiz çalışma koşulları gibi nedenler dikkate alınarak sosyal güvencesiz olan bu kesim, yapılan yeni düzenlemelerle sosyal güvenliğin kapsamına dahil edilmiştir. Bu çalışanlar için kendine özgü sigortalılık halleri yaratılmıştır. Çalışmamızda bu kapsamda çalışmanın neyi ifade ettiği ve yeni istihdam yöntemleriyle çalışanların sigortalılığı hususu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The transformation of the market economy brought about by the need for flexibility has also altered the labour market. Employers required workers who could work part-time, work outside the workplace, and even work for another employer, rather than workers who could work indefinitely and full-time at the workplace. As a result, the traditional employment contract has become more adaptable through the adoption of new forms. While the doctrine has a number of criticisms, flexible employment models benefit both parties to the business relationship. Unregistered work declines as a result of the temporary employment relationship, and unemployed individuals participate in the labour force through on-call work. Working part-time, which is a flexible employment option, enables working parents to care for their children. Additionally, teleworkers can work from a location other than their place of employment, such as their home or a mobile device, via information communication technologies. Agriculture, household services, and public transportation are all examples of long-established modes of employment. However, due to factors such as an excess of employees and unsafe working conditions, this segment of the workforce that is not covered by social security has been included in the new regulations. These employees are covered under special insurance provisions. In this context, our study will discuss the meaning of work, new forms of employment, and employee insurance.