Bilişim sektöründe dış kaynak kullanımının örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlığa etkisi
The effect of outsourcing in it sector on organizational commitment and organizational citizenship behaviour
  1. Tez No: 407876
  2. Yazar: ÜMİT KANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı işveren, örgüt çalışanı, örgüt ve çevre ile ilişkili birçok özellik ve faktörden olumlu ya da olumsuz etkilenebilir. Bu faktörlerle ilgili birçok araştırma yapılmış ve örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler sınıflandırılarak ele alınmış ve olumlu veya olumsuz etkileri incelenmiştir. Bu araştırmalara rağmen gelişen ve değişen piyasa koşulları, iş alanlarında uygulanan yeni yöntemlerle birlikte bu davranışlara etki eden yeni parametreler oluşmuş veya daha önce yapılan çalışmaların, yeni koşullara göre, yeniden yapılma ihtiyacı doğmuştur. Dış kaynak kullanımı son yıllarda işletmelerde özellikle nitelikli personel istihdamı gerektiren bilişim alanında yaygınlaşan bir istihdam biçimidir. Bu çalışma kapsamında bilişim sektöründe dış kaynak kullanımının örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle örgütsel bağlılık, örgütsel vatandaşlık davranışı ve dış kaynak kavramları hakkında geçmişte yapılmış çalışmalar özetlenmiştir. Örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı için belirlenmiş ölçeklere göre anket yapılmıştır. Ankete katılımcıları farklı sektörlerde kadrolu ya da dış kaynak olarak görev alan bilişim sistemleri çalışanlarıdır. Ankete 87 adet dış kaynak, 139 adet kadrolu çalışan katılım göstermiştir. Anket sonuçları SPSS yazılımı ile incelenmiş, ortalama değerler, T-Testi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre istihdam biçiminin örgütsel bağlılık ve boyutları üzerine etkisi anlamlı olarak gösterilememiştir fakat ortalama değerler açısından kadrolu çalışanların örgütsel bağlılık değerlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Örgütsel vatandaşlık davranışı ile diğerkâmlık ve nezaket boyutları açısından istihdam biçiminin etkisi görülmüştür. Kadrolu çalışanların örgütsel vatandaşlık değeri dış kaynak çalışanlara göre anlamlı şekilde yüksektir. Ek olarak örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki pozitif yönlü ilişkiye istihdam biçiminin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment and organizational citizenship behavior can be affected by many features and factors associated with employer, employee and the environment of organization positively or negatively. Many researches have been done regarding these factors. Despite these previous works, considering developing and changing market conditions, the new methods implemented in the business areas and resulting new parameters that affect the behavior, new researches are necessary because of the emerging new conditions of the market. In recent years, outsourcing is the common format of employment in enterprises requiring the qualified staff, particularly in the field of information technology. In this thesis work, studies of organizational commitment and organizational citizenship behavior and the concept of outsourcing in the past are primarily summarized. A survey according to the scale specified for organizational commitment and organizational citizenship behavior has been conducted. Survey participants are in different industries as permanent or outsourcing information systems employees. 87 outsourcing, 139 permanent employees participated in the survey. The survey results have been analyzed with average values, T-Test and regression analysis by SPSS software. According to the results of the work, the effects of the employment format over the organizational commitment and its dimensions are not statistically proven. However, it is statistically shown that the average evaluated values of the employed stuff in terms of organizational commitment are significantly higher. Organizational citizenship behavior with altruism and courtesy form of employment in terms of the effect sizes is observed. Organizational citizenship value of permanent employees by comparison to external resources is significantly higher. In addition, the influence of employment on positive directional relationship between organizational commitment and organizational citizenship behavior has been explored.