Hisse senedi getirilerinin finansal oran değişimlerine olan duyarlılıkları: Bist-30 şirketlerine yönelik bir uygulama
Sensitivity of stock returns to the changes in financial ratios: An application to the companies listed on Bist-30
  1. Tez No: 731691
  2. Yazar: MAHİR ALPER BİLGİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ AKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Firmaların yürüttüğü faaliyetler bu firmaların hisse senedi fiyatlamaları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Firmaların finansal oranları ise bu faaliyetlerin özet bilgilerini içermektedir. Bu sebeple, bu çalışmada hisse senedi getirileri ve firmaların finansal oranlarının değişimleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Çalışmada BİST-30 endeksinde yer alan 12 firmanın 1999-2019 yılları arasındaki verileri panel veri analiz yöntemi ile incelenmiştir. Finansal oranlar likidite oranları, kârlılık oranları, devir hızı oranları ve mali yapı oranları olarak dörde ayrılmıştır. Bu dört oran grubu için ayrı modeller oluşturulmuştur. Ayrıca tüm oranların dâhil edildiği bir model daha oluşturulup tüm modeller havuzlanmış en küçük kareler yöntemi ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre firmaların likidite oranlarından nakit oran, kârlılık oranlarından ekonomik rantabilite oranı ve aktif kâr marjı, devir hızlarından çalışma sermayesi devir hızı, mali yapı oranlarından ise dönen varlıklar/aktifler oranı ile hisse senedi getirileri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The activities carried out by the companies have a significant impact on the stock pricing of these companies. The financial ratios of the companies contain the summary information of these activities. Therefore, in this study, the relationships between stock returns and changes in firms' financial ratios were investigated. In the study, the data of 12 companies in the BIST-30 index between 1999 and 2019 were analyzed by using the panel data analysis method. Financial ratios are divided into four groups as liquidity ratios, profitability ratios, turnover ratios and financial structure ratios. Separate models were created for these four ratio groups. Additionaly, another model was conducted in which all ratios included and these models were tested with the pooled ordinary least squares method. According to the results, cash ratio from the liquidity ratios, economic profitability ratio and return on assets from profitability ratios, working capital turnover ratio from turnover ratios and current assets to total assets ratio from financial structure ratios have been determined to have a significant relationship between stock returns.