Prediction of common stock returns using financial statements
Hisse senedi getirilerinin finansal tablolar kullanarak tahmini
- Tez No: 64485
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
KISA ÖZET HİSSE SENEDİ GETİRİLERİNİN FİNANSAL TABLOLAR KULLANILARAK TAHMİNİ: Bu çalışmada, hisse senetleri fiyatlarının finansal tablolar yardımıyla tahmin edilip edilemeyeceği araştırılmıştır. Bu amaçla finansal oranların hisse senedi getirilen üzerine etkileri ve ilişkileri incelenmiştir. İncelemede, hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören 39 adet şirket yeralmıştır. İnceleme periyodu olarak 1992-1996 arası seçilmiş, ve 26 adet finansal oran, hisse senedi getirişi üzerine etkileri açısından farklı analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Bu oranlar, çalışmanın başında özelliklerine göre kasa pozisyonu, likidite, sermaye yapısı, işletme sermayesi, karlılık, devir oranlan ve firma büyüklüğü olarak gruplandırılmışlardır. Çalışmada, T-testi, faktör analizi, lineer regresyon ve diskriminant analizleri kullanılmıştır. Uygulanan T-testleri sonucunda özellikle karlılık oranlan, IMKB'de iyi performans gösteren firmalarla kötü performans gösterenleri ayırdetmede etkili olarak bulunmuştur. Faktör analizinde yapılan gruplamalar sonucunda farklı periyotlarda 6 veya 7 kategori oluşmuştur, özellikle karlılık ve sermaye yapısı oranlan çoğunlukla aynı kategoride toplanmışlardır, dolayısıyla bu oranların benzerlikleri onaylanmıştır. Regresyon analizlerinin sonuçlan ise farklı dönemlerde çok farklı olmuştur. Çalışmanın bu bölümünde daha çok karlılık ve likidite ile ilgili oranlar belirleyici olmuşlardır, fakat aynı zamanda sonuçların güvenilirliği de çok yüksek çıkmadığı için, bu analizlerin sonuçlarıyla genelleme yapmak uygun olmayabilir. Yapılan diskriminant analizinde, finansal oranlar kullanılarak çoğu firma doğru şekilde sınıflandırılmıştır. Çalışmanın sonucu olarak, hisse senetlerinin getirilerinin karlılık, likidite ve sermaye yapısı ile bağlantılı olduğu ve bir borsa şirketinin performansının finansal bilgiler kullanılarak tahmin edilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREDICTION OF COMMON STOCK RETURNS USING FINANCIAL STATEMENTS The purpose of this study is to examine the predictability of common stock returns by using financial statements. In order to achieve this result, the relationship between the financial ratios and the period returns of common stocks is searched. The analysis sample consists of 39 firms, whose common stocks are traded in Istanbul Stock Exchange (ISE) and the analysis period is 1992 to 1996. There are 26 financial ratios used in different analyses. These ratios have been initially grouped as cash position, liquidity, capital structure, working capital, profitability, turnover and company size. The analyses conducted are the T-tests, factor analysis, linear and logistic regression analyses and discriminant analyses. By using the T-tests, it was found that there is strong evidence, that the above average performer companies differ with respect to their profitability ratios. The factor analyses grouped the initial 26 independent variables in 6 or 7 groups, which were grouped in 7 categories, initially. Especially the profitability and capital structure variables were grouped together, indicating the similarity of their characteristics. The results of the multiple regression analyses are not significant enough to generalize the obtained results, but according to these analyses, profitability and liquidity variables were effective on the stock prices. Also, by using the discriminant analysis, it was possible to classify most of the companies correctly, by using all variables. As a general result of this study, we can say that there is a positive relationship between common stock returns and profitability, liquidity and capital structure variables and it is possible to predict the performance of a company by using its financial data. IV