COVID-19 yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin ahlaki cesaretlerinin mesleki özerkliklerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the moral courages of nurses working in COVID-19 intensive care units on professional authority
  1. Tez No: 744101
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖÇMEN BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hemşirelik mesleğinin varoluşunu istendik şekilde ortaya koyabilmesinde mesleki özerklik ve ahlaki cesaret önemli iki kavramdır. Bu araştırma, Covid 19 yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin ahlaki cesaretlerinin mesleki özerklikleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak yapılmıştır. Bu araştırmanın evrenini, Ankara ili sınırları içinde bulunan, 01.06.2021-31.10.2021 tarihleri arasında Covid 19 yoğun bakım üniteleri olan sekiz hastanenin Covid 19 yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 417 hemşireden oluşturmuştur. Araştırmanın yapılabilmesi için kurumlardan resmi izin ve etik komisyon izni, hemşirelerden ise aydınlatılmış onam alınmıştır. Araştırmanın verileri“Sosyo–Demografik Özellikler Veri Formu”,“Hemşirelerde Ahlaki Cesaret Ölçeği”ve“Hemşirelerin Mesleki Özerkliğe Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Çalışma verilerinin analizleri; frekans dağılımı, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Levene testi, çoklu karşılaştırma testi, Bonferroni, Tamhane's T2 ve pearson korelasyon analizi ile Cronbach's alfa testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; Hemşirelerin Ahlaki Cesaret Ölçeği puan ortalaması 80,89±12,00, Mesleki Özerklik Ölçek puan ortalaması 75,20±9,97'dir. Mesleğinden memnun olan ve mesleki yayın takip eden hemşirelerin Ahlaki Cesaret Ölçeği ve Mesleki Özerklik Ölçeği puanları istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Hemşirelerin Ahlaki Cesaret Ölçeği ile Mesleki Özerklik Ölçeği puanları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı derecede bir ilişki bulunmuştur (p=0,000). Bu bulgular sonucunda; hemşirelerin ahlaki cesaretinin mesleki özerklik üzerine etkisini farklı kliniklerde çalışan daha fazla hemşire ile yapılması ve yeterli destek, eğitim, öğretim ve geliştirilmiş politikalar yoluyla hemşirelerin ahlaki cesaret ve mesleki özerkliğini güçlendirecek faaliyetlerin planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Professional autonomy and moral courage are two important concepts for the nursing profession. This descriptive cross-sectional study was conducted to evaluate the effect of moral courage of nurses working in COVID-19 intensive care units on their professional autonomy. The universe of this study consisted of 417 nurses working in the COVID-19 intensive care units of eight hospitals between 01/06/2021 and 31/10/2021 in Ankara province. In order to conduct the study, ethics aspproval from the institutions and informed consent from the nurses were obtained. The data of the study were collected using the“Socio-Demographic Characteristics Data Form”,“Moral Courage in Nurses Scale”and“Nurses' Attitude Scale towards Professional Autonomy”. The study data were analyzed using frequency distribution, descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance, Levene test, multiple comparison test, Bonferroni, Tamhane's T2, Pearson correlation analysis and Cronbach's alpha test. Nurses' Moral Courage Scale mean score was 80.89±12.00, and the Professional Autonomy Scale mean score was 75.20±9.97. Moral Courage Scale and Professional Autonomy Scale scores of nurses who are satisfied with their profession and follow professional publications were found to be statistically significantly higher. A statistically significant positive correlation was found between nurses' Moral Courage Scale and Professional Autonomy Scale scores (p=0,000). It is suggested that the effect of nurses' moral courage on professional autonomy should be evaluated with nurses working in different clinics and activities that will strengthen nurses' moral courage and professional autonomy through adequate support, education, training and improved policies should be planned.