(الأسماء المنصوبة أنموذجاً) دراسة تقابليّة بين اللغة العربيّة واللغة التركيّة في المجال النحوي
Arapça ve Türkçe'nin gramer açısından karşılaştırılması (Mansub isimler bağlamında)
- Tez No: 906412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ESVED
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Dil, toplumun kültürü olarak adlandırılan, insana, hayata, evrene ve tanrısallığa ilişkin genel bakış açısına uygun olarak, toplum bireylerini ortak bir amaç doğrultusunda bir araya getiren, bu kültürü anlamak için diğer kültürleri anlayan toplumun çimentosudur. Bu dil dünyasına girmek gerekir, dolayısıyla kişinin bu etkileşime girmesine yardım eden karşılaştırmalı çalışmalar olmuş ve buna katkı sağlayan çalışmalar çeşitlenmiştir. Bu çalışmalar Arapça ve Türkçe gibi aynı kökene sahip olan ve olmayan diller arasında olup aralarında karşılaştırmalı çalışmaların az olduğu çalışmalardır. Aralarındaki tarihsel bağlara rağmen araştırmacıyı bu alanı seçmeye ve“Arapça ve Türkçenin Gramer Açısından Karşılaştırılması (Mansub İsimler Bağlamında) Alanında Karşılaştırmalı Çalışma”başlığı altında araştırmaya sevk etmiştir. Bunun ilk sebebi, az olmasına rağmen Arapça ve Türkçe arasındaki karşılaştırmalı çalışmaları, aynı alanda çalışan araştırmacıların daha önce ele almadığı bir çalışmayla desteklemektir. Çalışma, bir özet ve giriş bölümünden sonra, ilk bölümde daha önce yapılan çalışmalarla birlikte hem Arapça hem de Türkçe özelliklerinden bahseden bir giriş bölümüyle başlar. İlk bölümde iki dil arasındaki nesnelerden zıt bir şekilde bahsedilirken, ikinci bölümde iki dil arasındaki nesnelerin benzerliği anlatılmaktadır. Üçüncüsü bölüm ise mansub isimlere gelen eklerle ilgilidir. Araştırma, araştırmacının ulaştığı sonuçların yanı sıra öğretmene, müfredat yazarına ve dil öğrencisine yönelik öneri ve tavsiyeleriyle sonuçlandırılmıştır. Araştırmayı kaynakça ve fihrist takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
Language serves as a societal bond. It pulls together members of society for a shared objective based on the general perspective of man, life, the cosmos, and divinity, which is known as societal culture. To understand this culture, it is necessary to penetrate this linguistic world, and hence the contrastive studies that help one to enter, so the studies varied. Which contribute to this, and these studies were between languages of one origin and between languages that are not of one origin, such as the Arabic language and the Turkish language, which have few comparative studies between them despite the historical ties between them, which prompted the researcher to choose this field and research under the title: A Contrastive Study between Arabic and Turkish Languages in the Grammatical Field (Accusative Nouns are an Example). The first motive for this was to supplement comparative studies between Arabic and Turkish, despite their scarcity, with a study that had not been addressed before by researchers working in the same field. The study came in a summary, an introduction, and then an introduction that talks about the characteristics of both the Arabic and Turkish languages, along with previous studies. The first chapter talks about objects between the two languages in a contrastive manner; the second chapter talks about the quasi-subjects between the two languages; and the third chapter deals with the affixes of accusative nouns. The research concluded with a conclusion that included the findings. The study has results, in addition to suggestions and recommendations for teachers, curriculum designers, and the language students. The research is appended with a list of sources, references, and an index.