Adjustment issues of international students in Turkey
Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin uyum konuları
- Tez No: 731720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ THSEEN NAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada uluslararası öğrencilerin Türkiye'ye uyumlarını ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Buna ek olarak yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, dini inanç, Türkiye'de kalma süresi, kalınan yer, daha önce yaşadığı ülke sayısı gibi çeşitli demografik özelliklerin uyumla ve uyum alt boyutlarıyla olan ilişkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'de devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim gören 339 uluslararası öğrenci (156 kadın, 183 erkek) oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak çalışma kapsamında geliştirilen Uluslararası Öğrenciler Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin istatistiksel çözümlemesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Ölçeğin geçerliliği ve güvenilirliği tespit edilmiştir. Uygulanan açımlayıcı faktör analizi sonucunda, ölçeğin 5 alt boyuta sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu alt boyutlar akademik, sosyal, kişisel, genel yaşam koşullarına uyum ve akademik uyum & ayrımcılık olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to develop a scale to measure the adjustment of international students to Turkey. In addition, the relationship of various demographic characteristics (age, gender, education level, marital status, religious belief, length of stay in Turkey, accommodation, the number of countries previously lived before) with adjustment and its sub-dimensions were examined separately. The sample of the study consisted of 339 international students (156 females, 183 males) studying at the state and private universities in Turkey. The International Students Adjustment Scale (ISAS), which was developed within the scope of the study, was used as a data collection tool in the research. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used in the statistical analysis of the data of the study. The validity and reliability of the scale have been found in the study. As a result of the explanatory factor analysis (EFA), it was determined that the scale had 5 sub-dimensions. These sub-dimensions were named academic adjustment, social adjustment, personal adjustment, general living adjustment, and institutional adjustment & discrimination.