Mukogingival cerrahi uygulanan hastalarda görsel veya sözel bilgilendirmenin dental anksiyete ve ağrı düzeyleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of visual and verbal information on dental anxiety and pain levels in the mucogingival surgery patients
  1. Tez No: 731721
  2. Yazar: EMRE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAROL ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışma Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na müracaat eden ve mukogingival sorunları olan 80 kişi üzerinde yapıldı. Çalışmanın protokolü gereği bireyler iki gruba ayrıldı. 1. grubu işlemden önce sözlü bilgilendirme yapılan hastalar 2. grubu işlemden önce görsel bilgilendirme yapılan hastalar oluşturdu. Materyal ve Metod: Tüm hastalara mukogingival cerrahi tedavi işleminden önce bilgilendirme yapıldıktan sonra STAI-S, STAI-T, MDAS ve VAS ölçeği uygulandı. Bu ölçümler ve değerler tedavi sonrası 1, 3 ve 10. günde tekrar alındı. Mukogingival cerrahi uygulamasından 30 dakika önce ve tedavi sonrası tansiyon, nabız ve oksijen saturasyonu ölçümleri yapıldı Bulgular: Tedavi öncesi MDAS ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Gruplara göre tedavi sonrası ve 1., 3. ve 10. günde MDAS ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir (p=0,021; p0,05). Gruplara göre 3. ve 10.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out on 80 people with mucogingival problems who applied to Ordu University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology. According to the protocol of the study, individuals were divided into two groups. The first group consisted of patients who were given verbal information before the procedure, and the second group consisted of the patients who were given visual information before the procedure. Material and Method: STAI-S, STAI-T, MDAS and VAS scales were applied to all patients after being informed before the mucogingival surgical treatment procedure. These measurements and values were taken again on the 1st, 3rd and 10th days after treatment. Blood pressure, pulse and oxygen saturation were measured 30 minutes before and after mucogingival surgery. Results: MDAS measurements before treatment did not show a statistically significant difference (p>0.05). According to the groups, after treatment and 1.,3. MDAS measurements at day 10 and day 10 show a statistically significant difference (p=0.021; p0.05).