Arabuluculuk ve arabuluculuğun temel ilkeleri
Mediation and the basic principles of mediation
  1. Tez No: 731726
  2. Yazar: ESRA CANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Arabuluculuk, bağımsız ve tarafsız olan üçüncü kişinin tarafları bir araya getirdiği ve tarafların arasındaki uyuşmazlığa en uygun çözümleri kendilerinin ürettikleri alternatif uyuşmazlık çözüm yoludur. Türk hukukunda arabuluculuk yöntemi, özel hukuk uyuşmazlıklarının çözülmesi amacıyla 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile düzenlemiştir. Mahkemelerin iş yükünün fazlalaşması, nüfusun artması, modern yaşamda iş alanlarının sürekli gelişmesi, teknolojinin ilerlemesi ile mahkemelerin yargılama faaliyetleri adaletin hızlı ve masrafsız dağıtılmasını engellemektedir. Uluslararası düzenlemeler, 6325 sayılı Kanun ile bu Kanunun uygulanmasına ilişkin Yönetmelik, arabuluculuğu tanımlamış, arabuluculuğun temel ilkeleri, faaliyet alanı, eğitimi, sorumluluk ve yetkilerini tanımlamıştır. Çalışmamızda arabuluculuk kavramı, arabuluculuğa ilişkin uluslararası ve ulusal düzenlemeler, arabuluculuğun tarihi gelişimi, mukayeseli hukukta arabuluculuk uygulamaları ile arabuluculuğun temel ilkeleri ayrıntılı şekilde incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Mediation is an alternative dispute resolution way, where the third party, independent and impartial, brings together the parties and they produce the most appropriate solutions to the dispute between the parties. The mediation method in Turkish law has been regulated by the Law on Mediation in Civil Disputes no. 6325 in order to resolve private law disputes. The high workload of the courts, the increase in the population, the continuous improvement of the business areas in modern life, the advancement of technology and the judicial activities of the courts prevent the rapid and costless dispensing of justice. International regulations, Law No. 6325 and the Regulation on the implementation of this Law have defined mediation, defined the basic principles, field of activity, education, responsibilities and powers of mediation. In our study, the concept of mediation, international and national regulations regarding mediation, the historical development of mediation, mediation practices in comparative law and the basic principles of mediation will be examined in detail.