Liderlik modellerinin örgütsel bağlılığa ve performansa olan etkisi
The effect of leadership models on organizational commitment and performance
- Tez No: 731750
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yöneticilerin gösterdikleri liderlik stillerinin, çalışanların örgütsel bağlılığını ve performansını etkilediği birçok çalışmada incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, algılanan liderliğin örgütsel bağlılığa ve performansa olan etkisinin incelenmesidir. Algılanan liderlik tarzlarının bağlılığa olan etkisi; Dönüşümcü liderlik, Etkileşimci Liderlik ve Serbest bırakıcı liderlik tarzları ile ele alnmış, örgütsel bağlılık alt boyutları ve performans kavramları üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma çalışması elektrik dağıtım şirketi çalışanlarına anket yoluyla gönderilmiştir. Gönderilen anketlerin 134'ü geri dönmüş, bu anketlerin de 124'ü analiz için uygun bulunmuştur. Anket içeriğinde kullanılan soru yönergelerinde, algılanan liderliği ölçmek için“Çok Faktörlü Liderlik Anketi”(Multi Factor Leadership Questionairre/MLQ)'nden faydalanılmıştır. Örgütsel bağlılık etkinliğini belirlemek için Meyer ve Allen (1991) (1993)'ın geliştirdiği“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Bireysel performansın ölçülmesi amacıyla Kirkman ve Rosen (1999) tarafından oluşturulmuş İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarının ve sonuçlara yönelik yapılan analizlerin göstergeleri incelendiğinde değişkenlerin birbirlerine olan etkileşimleri analiz edilmiş ve aşağıdaki sonuçlar gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonuçları olarak, dönüşümcü liderliğin örgütsel bağlılığı anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, etkileşimci liderliğin örgütsel bağlılığı anlamlı ve negative yönde etkilediği, serbest bırakıcı liderliğin örgütsel bağlılığı anlamlı etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Liderlik stillerinin performansa olan etkisi incelendiğinde ise dönüşümcü liderliğin performansı anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, etkileşimci liderliğin performansı anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, serbest bırakıcı liderliğin performansı anlamlı ve negative yönde etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been examined in many studies that the leadership styles of the managers affect the organizational commitment of the employees. The aim of this study is to examine the effect of perceived leadership on organizational commitment and performance. The effect of perceived leadership styles on commitment; Transformational leadership, Transactional Leadership and Liberating leadership styles and organizational commitment, performance concepts were tried to be examined through their sub-dimensions. This research study was sent to the electricity distribution company employees through a questionnaire. 134 of the questionnaires sent were returned, and 124 of these questionnaires were found suitable for analysis. The Multi-Factor Leadership Questionnaire was used to measure perceived leadership in the question instructions used in the survey content. The“Organizational Commitment Scale”developed by Meyer and Allen (1991) (1993) was used to determine the effectiveness of organizational commitment. The Job Performance Scale created by Kirkman and Rosen (1999) was used to measure individual performance. When the results of the research and the indicators of the analyzes made for the results were examined, the interactions of the variables with each other were analyzed and the following results were observed. As a result of the research, it was determined that transformational leadership had a significant and positive effect on organizational commitment, transactional leadership had a significant and negative effect on organizational commitment, and laissez-faire leadership had no significant effect on organizational commitment. When the effect of leadership styles on performance is examined, it is understood that transformational leadership affects performance in a meaningful and positive way, transactional leadership affects performance in a meaningful and positive way, and liberating leadership affects performance in a meaningful and negative way.