Amerika ve Batı Avrupa baskınresminde hayvan imgesi
Animal image in America and Western European printmaking
  1. Tez No: 731751
  2. Yazar: GÖKÇE AYSUN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. SAİME DÖNMEZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Baskı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
“Amerika ve Batı Avrupa Baskıresminde Hayvan İmgesi”adlı bu çalışmada Batı Avrupa ve Amerika kıtasında yaşamış sanatçıların baskıresim yapıtlarında yer alan hayvan imgeleri ele alınmıştır. Bu doğrultuda hayvan imgelerine baskıresimlerinde yer veren sanatçılar ve eserlerinden örnekler verilerek oluşturulan araştırmada kronolojik yöntem esas alınmıştır. Bu çalışmanın amacı baskıresim sanatının başlangıcından günümüze kadar olan tarihsel süreci içerisinde farklı dönem sanatçılarının yapıtlarında yer alan hayvan imgesinin yeri ve öneminin araştırılmasıdır. Baskıresim sanatının ilk ortaya çıktığı andan itibaren en çok kullanılan imgelerden biri de hayvan olmuştur. İlk çağlardan itibaren yalın bir o kadarda etkili biçimde tasvir edilen hayvan imgelerinin geleneksel baskıresim tarihi içerisinde kültürel ve sembolik kimliğin temsili biçimlerini yansıtmış, bulunduğu zamanın tanığı olan sanatçıların da anlatılarını aktarmada aracı görev üstlenmiştir. Bu bağlamda hayvan imgesinin Amerika kıtasında ve Batı Avrupa'da baskıresim sanatının başladığı tarihi süreçten bugüne kadar nasıl bir yaklaşımla ele alındığı incelenmiş, yapıtlar üzerinden anlam ve içerikleri değerlendirilmiştir. Baskıresmin yapısı gereği teknik anlamda yeniliklere açık olması sanatçıların üretim sürecini de aynı doğrultuda etkilemiş dolayısıyla zaman içinde sanat yapıtlarında yer alan hayvan imgelerinin de dönüşüme uğradığı görülmüştür. Bu araştırmayla hayvan imgelerini baskıresim eserler üzerinden okumak toplumsal ve kültürler arası çeşitliği yansıttığı sonucunu da ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study named“Animal Image in America and Western European Printmaking”, animal images in the printmaking works of artists who lived in Western Europe and the Americas were discussed. In this direction, the chronological method was taken as a basis in the research, which was created by giving examples of the artists who included animal images in their prints and their works. The aim of this study is to investigate the place and importance of the animal image in the works of artists of different periods in the historical process from the beginning of the art of printmaking to the present. From the first time the art of printmaking emerged, one of the most used images has been an animal. It has reflected the representational forms of cultural and symbolic identity in the traditional printmaking history of animal images, which have been depicted simply and effectively since the early ages, and also acted as a mediator in conveying the narratives of the artists who were the witnesses of the time. In this context, it has been examined how the animal image has been handled from the historical process of printmaking in the Americas and Western Europe to the present, and its meaning and contents were evaluated through the works. The fact that printmaking is open to technical innovations due to its nature has also affected the production process of the artists in the same direction, so it has been seen that the animal images in the artworks have also been transformed over time. With this research, reading animal images through printmaking has revealed that it reflects social and intercultural diversity.