The impact of transformational & transactional leadership on english teachers' organizational commitment, employee turnover, and job satisfaction
Dönüşümsel ve işlemsel liderliğin ingilizce öğretmenlerinin örgütsel bağlılığı, çalışan devir hızı ve iş memnuniyeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 977791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ASARKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fenerbahçe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu nitel çalışma, kültürel olarak farklı iki kentsel merkez olan Tahran ve İstanbul'daki İngilizce öğretmenlerinin, liderlik stillerinin iş deneyimlerine etkisini nasıl entegre ettiklerini araştırmaktadır. Çalışma, özel dil okullarında dönüşümcü ve işlemci liderlik modellerinin çalışan devri, örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, 20 öğretmenle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan ve yorumlayıcı fenomenolojiden yararlanan, kurumsal ve ilişkisel dinamiklere dair zengin anlatı içgörüleri sunmaktadır. Bulgular, ilham verme, duygusal destek ve kişiselleştirilmiş rehberlik ile karakterize edilen dönüşümcü liderliğin, öğretmen katılımını, moralini ve kurumsal bağlılığını olumlu yönde şekillendirdiğini göstermektedir. Tersine, kontrol, performans izleme ve koşullu ödüllere vurgu yapan işlemci yaklaşımlarının hakim olduğu kurumlar; genellikle duygusal yorgunluğa, mesleki kayıtsızlığa ve daha yüksek işten ayrılma niyetine katkıda bulunur. Kültürlerarası boyut, liderlik beklentilerinin sosyokültürel normlar tarafından derinden şekillendirildiğini ortaya koyarken, her iki şehirdeki öğretmenler de güven, mentorluk ve etik karşılıklılığı teşvik eden liderliği tercih etmektedir. Çalışma, dil eğitiminde etkili liderliğin hem bağlamsal olarak duyarlı hem de duygusal olarak zeki olması gerektiğini, özellikle çeşitli ve yüksek baskılı öğretim ortamlarında, sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study investigates how English language teachers in Tehran and Istanbul, two culturally different urban centers, integrate the impact of leadership styles on their work experiences. The study examines the effects of transformational and transactional leadership models on employee turnover, organizational commitment, and job satisfaction in private language schools. The study, which is based on in-depth interviews with 20 teachers and draws on hermeneutic phenomenology, provides rich narrative insights into the institutional and relational dynamics at work. Findings indicate that transformational leadership, characterized by inspiration, emotional support, and personalized guidance, positively shapes teacher engagement, morale, and institutional loyalty. Conversely, institutions dominated by transactional approaches emphasizing control, performance monitoring, and contingent rewards; often contribute to emotional fatigue, professional disengagement, and higher turnover intent. The cross-cultural dimension reveals that while leadership expectations are deeply shaped by sociocultural norms, teachers in both cities favor leadership that fosters trust, mentorship, and ethical reciprocity. The study concludes that effective leadership in language education must be both contextually responsive and emotionally intelligent, particularly in diverse and high-pressure teaching environments.