Tokat bebek ve çocuk kütüphanesinde bulunan resimli çocuk kitaplarının değerler açısından incelenmesi
A value examination of children's picture books in Tokat baby and child's library
- Tez No: 731754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada çocuk kütüphanelerinde yer alan 4-6 yaş resimli çocuk kitaplarının değerler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Resimli çocuk kitaplarının incelenmesinde nitel araştırma yöntemlerinden, doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen ve Tokat Bebek ve Çocuk Kütüphanesinde yer alan 576 adet kitap oluşturmuştur. Kitapların incelenmesi aşamasında Akyol (2012) tarafından geliştirilmiş“Değerler Kontrol Listesi”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde içerik analizi ve kitaplarda yer alan genel değer türlerinin homojen olarak dağılıp dağılmadığını incelemek amacıyla Ki-Kare testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre resimli çocuk kitaplarında yer alan değerin dağılımına bakıldığında en fazla kişisel değerlerin yer aldığı, en az ise toplumsal değerlerin yer aldığı tespit edilmiştir. Kişisel değerler arasında en fazla kibarlık değerinin olduğu en az ise alçak gönüllülük değerinin yer aldığı, kişiler arası değerlerden en fazla arkadaşlık değerinin en az ise uyum değerinin yer aldığı ve toplumsal değerlerden en fazla kurallara uyma değerinin en az ise vatanseverlik değerinin yer aldığı ayrıca barış değerine hiç rastlanmadığı tespit edilmiştir. Kitaplarda yer alan kişisel, kişiler arası ve toplumsal değer türlerinin dağılımları arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca resimli çocuk kitaplarında yer alan değerlerin yayın dili açısından karşılaştırılması yapıldığında kişisel, kişiler arası ve toplumsal değerlerin, çeviri eserlerde, yerli eserlere göre daha fazla yer aldığı ve yerli ve çeviri kitapların içerdiği değer türlerinin yayın diline göre dağılımın homojen olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the picture books for 4-6 years old children in children's libraries in terms of values. The document analysis, one of the qualitative research methods, has been used in the examination of children's picture books. The study group of the research has consisted of 576 books, which has been determined by the convenience sampling method and located in the Tokat Baby and Child Library.“Values Checklist”developed by Akyol (2012) has been used during the examination of the books. In the analysis of the data, the content analysis and Chi-Square tests have been used to examine whether the general value types in the books are homogeneously distributed. According to the research findings, when the distribution of the value in the children's picture books is examined, it has been found out that the personal values are the most and the social values are the least. Among the personal values, the value of politeness is the highest, the value of humility is the least, the value of friendship is the most, the value of harmony is the least among the interpersonal values, and the value of obeying the rules is the most, the patriotism value is the least, and it has also been found out that the value of peace has never been encountered. It has been determined that there is a significant difference between the distributions of personal, interpersonal and social value types in the books. In addition, when the values in children's picture books are compared in terms of publication language, it has been found out that personal, interpersonal and social values are more common in translated works than native works, and the distribution of value types included in native and translated books is homogeneous according to the language of publication.