İngilizce kavram öğretimi sürecinde bulmaca tekniği kullanımının öğrencilerin akademik başarısına, kalıcılığa etkisi ve öğrencilerin tekniğe ilişkin görüşleri
The effect of using puzzle technique on students' academic success and permanence in the English concept teaching process and students' views on the technique
  1. Tez No: 731757
  2. Yazar: AYSEL YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞET ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın temel amacı İngilizce kavram öğretimi sürecinde bulmaca kullanımının öğrencilerin akademik başarısına ve kalıcılığa etkisini tespit etmek ile öğrencilerin bulmaca tekniği ile kavram öğrenmeye yönelik görüşlerini tespit etmektir. Çalışma Diyarbakır ilinde bir Anadolu Lisesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılı 2. Döneminde 11. Sınıf öğrencileri ile yapılmış, deney grubunda 23, kontrol grubunda 22 olmak üzere toplam 45 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Çalışmada kullanılmak üzere araştırmacı tarafından başarı testi geliştirilmiştir. Çalışma süresince deney grubuna bulmaca tekniği ile kavram öğretimi uygulanmış, kontrol grubuna öğretim programında önerilen etkinliklerle kavram öğretimi yapılmıştır. Geliştirilen başarı testi iki gruba da ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmış, test sonuçları istatistik programları ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda kavram öğretimi sürecinde bulmaca tekniği kullanımı ile ders gören deney grubunun son test ve kalıcılık puanlarının geleneksel yöntem kullanılan kontrol grubundan daha iyi olduğu, deney ve kontrol grubu puanları ile deney grubu ön test- son test ve son test-kalıcılık testleri puanları arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencilerine uygulanan görüşme formu ile alınan görüşlere göre öğrencilerin çoğu bulmaca tekniği ile kavram öğretimi uygulamasını sevmiş, bulmaca etkinlikleri sayesinde kavramların zihinlerinde daha kalıcı olduğunu ve bulmaca etkinliklerinin verimli ve eğlenceli olduğunu düşündüklerini ifade etmişlerdir. Deney grubu öğrencilerinin çoğu bulmaca etkinliklerinin İngilizce derslerinde devam etmesini istediklerini, bazıları ise farklı derslerde de uygulanması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of crossword puzzles' use on students' academic success and retention in English language vocabulary process, and to determine students' views on concept learning with puzzle-based learning technique. The study was carried out with 11th grade students in an Anatolian High School in the province of Diyarbakır in the 2nd term of the 2021-2022 academic year, and a total of 45 students, 23 in the experimental group and 2 in the control group, participated in the study. A test was developed by the researcher to be used in the study. During the study, concept teaching was applied to the experimental group with crossword puzzle technique, and concept teaching was done to the control group with the activities suggested in the curriculum. The developed test was applied to both groups as pre-test, post-test and retention test, and the test results were analyzed with statistical programs. As a result of the study, it was found that the post-test and retention scores of the experimental group who were taught with the puzzle technique in the concept teaching process were better than the control group who used the traditional method, and there was a statistically significant difference between the experimental and control group scores and the experimental group's pretest-posttest and posttest-permanence test scores. According to the opinions received with the interview form applied to the experimental group students, most of the students liked the concept teaching practice with the puzzle technique, they stated that the concepts were more permanent in their minds thanks to the puzzle activities, and they thought that the puzzle activities were productive and fun. Most of the experimental group students stated that they wanted puzzle activities to continue in English lessons, and some stated that they should be applied in different lessons as well.