Cinsel benlik şemaları, suçluluk/utanç ve sosyal görünüş kaygısı ile cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sexual self schemas, guilty/shame and social appearance concerns and sexual satisfaction
- Tez No: 731766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın amacı elde edilen veriler ışığında cinsel benlik şemaları, suçluluk, utanç ve sosyal görünüş kaygısı ile cinsel doyum üzerinde bir ilişkisinin olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın verilerinin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu online platformda hazırlanmış ve katılımcılara çeşitli dijital haberleşme kanalları üzerinde iletilmiştir. Araştırmanın evrenini 18-65 yaş arasında, evli olan ya da evli olmayan cinsel partneri/ilişkisi bulunan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise kadın ve erkek arasındaki dağılımın eşit olması adına 80 kadın ve 80 erkek olmak üzere toplamda 160 birey oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine dahil edilecek olan bireyler kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın verilerinin analiz edilmesinde SPSS 20 istatistik programı kullanılmıştır. Bulgulara göre, bireylerin sevgi dolu ve şefkatli cinsel benlik, dolaysız ve açık sözlü cinsel benlik ile tahrik edici/şehvetli cinsel benlik şeması ile cinsel işlev sorunları negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Araştırmada bireylerin utanç tutumları ile sosyal görünüş kaygıları arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca, araştırmada bireylerin suçluluk tutumları ile cinsel işlev sorunları arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca bireylerin utanç tutumları ile cinsel işlev sorunları arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Sosyal görünüş kaygısı ile cinsel işlev sorunları arasında pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Öte yandan, katılımcıların sosyo-demografik değişkenleri bakımından cinsel işlevler, cinsel benlik şeması, suçluluk ve utanç duyguları ile sosyal görünüş kaygısı puanlarının anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine whether there is a relationship between sexual self-schemas, guilt, shame, social appearance anxiety and sexual satisfaction in the light of the data obtained. A questionnaire form was used to collect the data of the study. The questionnaire form was prepared on the online platform and communicated to the participants over various digital communication channels. The population of the research consists of individuals between the ages of 18-65, who are married or single and have a sexual partner/relationship. The sample of the study, on the other hand, consists of a total of 160 individuals, 80 women and 80 men, in order to have an equal distribution between men and women. Individuals to be included in the sample of the study were selected by convenience sampling method. SPSS 20 statistical program was used to analyze the data of the study. According to the findings, individuals' loving and caring sexual self-schemas, directness and frankness sexual self-concept, and provocative/sensual sexual self schema and sexual function problems were negatively correlated. In the study, a positive relationship was found between the shame attitudes of individuals and their social appearance anxiety. A negative relationship was found between individuals' guilt and sexual dysfunction. In addition, a negative relationship was found between individuals' shame attitudes and sexual dysfunctions. A positive relationship was found between social appearance anxiety and sexual dysfunctions In terms of socio-demographic variables of the participants, it was found that sexual functions, sexual self-schemas, feelings of guilt and shame, and social appearance anxiety scores showed significant differences.