Türkiye'de ve dünyada altın borsalarının analizi
The Analysis of gold exchange in Turkey and the world
- Tez No: 73180
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
TÜRKÇE ÖZET Eski çağlardan beri insanlar için çok değerli bir maden olan altın, üstün özelliklerinden dolayı günümüzde en çok talep edilen madendir. İnsanlar altını değişim aracı, mücevherat eşyası, yatırım aracı gibi değişik amaçlarla kullanmışlardır. Vadeli ve spot piyasaların ortaya çıkmasıyla birlikte standard altın külçeler borsalarda alınmaya ve satılmaya başlanmıştır. Ülkemizde de son yıllarda bu konuda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Altın sektörü reformu çerçevesinde altın ithalatı serbestleştirilmiştir. İstanbul Altın Borsası kurulmuş, Altın Bankacılığı konusunda kanuni düzenlemeler yapılmış ve Altın Rafinerisi kurulma çalışmalarına başlanmıştır. Ülkemiz altın potansiyeli iyi değerlendirildiği takdirde Türk ekonomisine büyük katkılar sağlanacaktır ve Türkiye dünya konjonktüründe hakettiği yeri kısa zamanda alacaktır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As one of the most precious minerals for a long time, gold, at present,holds the highest demand for its unigue features. Gold has been used by peofle for various purposes as means of exchange and investment, and jewellery. With the advent of future and spot markets, standard gold bullion has been bought and sold in stock exchange. Significant developments in this respect have taken place in Turkey in recent years, with in the frame work of reforms concerning gold sevtor, the import of gold has become possible. Istanbul gold market was established and legal regulations have been made in gold banking. In addition, attempts have been made to establish a gold refinery. If gold potention of Turkey is fully realized, The Turksish Economy will get great benefit and Turkey will be given its deserved place in the world. X