Cu2O ince filmlerinin optik, yapısal, morfolojik ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optical, structural, morphological and electrical properties of Cu2O thin films
- Tez No: 731811
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, bakır (I) oksit (Cu2O) ince filmleri, SILAR yöntemi ile 10-, 20-, 30- ve 40-daldırma çevrimlerinde 50 o C sıcaklığında cam alt taşlar üzerinde sentezlendi. İnce filmlerin kalınlığa bağlı yapısal, optik, morfolojik ve elektriksel özellikleri incelendi ve detaylı bir şekilde yorumlandı. XRD sonuçlarından, Cu2O ince filmlerin polikristal yapıda, kübik fazda ve kristale ait tercihli yönelimin (111) Miller düzlemi boyunca olduğu görüldü. Cu2O ince filmlerin daldırma çevrim sayısı arttıkça kalınlık değerlerinin de artığı buna bağlı olarak oda sıcaklığında bulunan optik geçirgenlik değerlerinin azaldığı tespit edilmiştir. Cu2O ince filmlerin enerji bant aralığı değerleri sırasıyla 2.47 eV, 2.44 eV, 2.41 eV ve 2.38 eV olarak hesaplanmıştır. Bakır oksit ince filmlerin enerji bant aralığı değerleri ince filmlerin kalınlık değerlerinin artışı ile azaldığı görülmüştür. FE-SEM görüntülerinden Cu2O ince filmlerin karnabahar-benzeri bir yapıda oluştukları görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, copper (I) oxide (Cu2O) thin films were synthesized by SILAR method on glass substrates at 50 o C in 10-, 20-, 30- and 40-immersion cycles. Structural, optical, morphological and electrical properties of thin films were examined interpreted in detail. From the XRD results, it was seen that the Cu2O thin films were in polycrystalline structure, cubic phase and the preferential orientation of the crystal (111) along the Miller plane. It has been determined that the thickness values of Cu2O thin films increase as the number of immersion cycles increases, and accordingly, the optical transmittance values at room temperature decrease. It has been determined that the thickness values of Cu2O thin films increase as the number of immersion cycles increases, and accordingly, the optical transmittance values at room temperature decrease. The energy band gap values of Cu2O thin films were calculated as 2.47 eV, 2.44 eV, 2.41 eV, and 2.38 eV, respectively. It has been observed that the energy band gap values of the copper oxide thin films decrease with the increase of the thickness values of the thin films. It was seen from the FE-SEM images that the Cu2O thin films were formed in a cauliflower-like structure.