Mabel Matiz'in müzik video kliplerinde postmodern unsurlar'ın incelenmesi
In Mabel Matiz's music video clips examination of postmodern elements
- Tez No: 731815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL YARAR KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
1980'li yıllarda televizyon dünyasında yaşanan gelişmeler, müzik adına MTV müzik kanalları ile birlikte bir dönüşüm yaşanmış ve müzik video kliplerinin çıkışı popüler müziğin görselleşmesine neden olmuştur. Müzik, yalnızca dinlenen bir olgu olmanın yanı sıra izlenilen bir unsura dönüşerek postmodernizm ile paralellik göstermeye başlamıştır. Dolayısıyla görüntülerin ve ses bileşenlerinin zaman içerisinde anlamlarının da dışında kullanılmasıyla birlikte postmodern video kliplerin ortaya çıkmasına zemin hazırlanmıştır. Birçok araştırmacı günümüzde popüler müziğin müzik ve görselliğin birleşiminden oluştuğunu, dahası müzik videolarıyla birlikte müziğin görsellik tarafından baskılandığını ifade etmişlerdir. Bu çalışmada, müzikte video klipler üzerinde yoğunlaşan postmodern unsurlar göstergeler üzerinden incelenmektedir. Çalışmada Mabel Matiz'in dört video klibinde görünen tüm nesnelerin postmodern perspektifle analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı popüler müzik çalışmalarına farklı bir perspektiften bakarak bu müzik videolarındaki görüntü ve sözlere dayalı postmodern durumları tespit etmektir. Seçilmiş olan klipler; alıntılama, parodi, pastiş, yerele dönüş bağlamlarıyla ele alınacak ve kliplerde kullanılan teknikler videoların kesitleri incelenerek bu tekniklerinin kullanıldığı alanlar tespit edilerek betimlenecektir. Mabel Matiz'in müziğinde ve kliplerinde tespit edilen unsurların Türk halk kültürünün çeşitli alanlarından seçilerek gerek klipte gerek şarkı sözlerinde kullanıldığı görülmüştür. Klip ve şarkı sözlerinde postmodern özellikler sergileyen, geleneğin unsurlarını çok sesli bir şekilde kullanan Mabel Matiz'le ilgili geniş kapsamlı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Postmodernizmin kültürü zengin bir hazine olarak değerlendirdiği düşünüldüğünde, popüler müziği halk kültürü etrafından işleyen Mabel Matiz, postmodern ozan tipi sergilemektedir. Çalışmanın amacı dijitalleşmenin gün geçtikçe arttığı günümüz dünyasında geleneksel unsurların yeni bağlamlarda dönüşümünü tespit etmektir. Kliplerde postmodern unsurların hangi yöntemlerle kullanıldığı, müziğin sadece dinlenilen bir şey olmasının ötesinde izlenilen bir görsel forma nasıl dönüştürüldüğü ve postmodern ögelerin müzik videolarına ne şekilde yansıtıldığı sorularına cevap aranmaktadır. Bu bağlamda öncelikle postmodernizmin tarihsel arka planına değinilmiş, kuramsal çerçevede postmodern yaklaşımlar ve teknikler açıklanarak, ardından müzik videolarının göstergebilimsel analizleri yapılmıştır. Çalışmada ihtiyaç duyulan verilere ulaşmak amacıyla Mabel Matiz'in dört video klibi youtube platformu üzerinden incelenerek betimsel bir yöntemle ele alınmıştır. Sanatçının ve yönetmenin iletmek isteği kodlar, kullanılan soundlar ve iletilmek istenilen yan anlamların açığa çıkarılması ve müzikoloji alanında göstergebilimsel çalışmalara yeni bir boyut kazandırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The developments in the television world in the 1980s, a transformation in the name of music with MTV music channels, and the emergence of music video clips caused the visualization of popular music. Music has started to show parallelism with postmodernism by turning into an element that is watched as well as being a phenomenon that is only listened to. Therefore, with the use of images and sound components beyond their meanings over time, the basis for the emergence of postmodern video clips has been laid. In this study, postmodern elements focusing on video clips in music are examined through indicators. In the study, it is aimed to analyze all the objects that appear in the four video clips of Mabel Matiz with a postmodern perspective. The aim of this study is to identify postmodern situations based on images and words in these music videos by looking at popular music studies from a different perspective. Selected clips; citation, parody, pastiche, return to local contexts will be discussed and the techniques used in the clips will be examined by examining the sections of the videos, and the areas where these techniques are used will be identified and described. It has been seen that the elements detected in Mabel Matiz's music and clips are selected from various fields of Turkish folk culture and used both in the clip and in the lyrics. No comprehensive study has been found about Mabel Matiz, who exhibits postmodern features in her music videos and lyrics, and uses the elements of the tradition in a polyphonic way. Considering that postmodernism evaluates culture as a rich treasure, Mabel Matiz, who processes popular music around folk culture, exhibits a postmodern poet type. The aim of the study is to determine the transformation of traditional elements in new contexts in today's world where digitalization is increasing day by day. Answers are sought to the questions of what methods postmodern elements are used in the clips, how music is transformed into a visual form that is watched beyond being just something to listen to, and how postmodern elements are reflected in music videos. In this context, first of all, the historical background of postmodernism was mentioned, postmodern approaches and techniques were explained in the theoretical framework, and then semiotic analyzes of music videos were made. It is aimed to reveal the codes, the sounds used and the connotations that are wanted to be conveyed, and to bring a new dimension to semiotic studies in the field of musicology.