Arykanda Mabed-Bazilika mimarisi
Architecture of Temple Basilica in Arycanda
- Tez No: 939315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT MACİT TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu tez çalışmasının konusunu Antalya'nın Finike ilçesine bağlı Arif köyünde bulunan Arykanda Antik Kenti'ndeki Mabed-Bazilika olarak tanımlanan kilise ve ona bağlı ek mekânlar oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında kilise ve güneyindeki ek mekânların mimarisi, mimari plastik buluntuları, zemin mozaikleri ve duvar resimleri ele alınmıştır. Doğu batı doğrultusunda üç nefli bazilikal plandaki kilise, inşasından önce bu alanda mevcut olan naos kuzey ve güney duvarı ile kuzeydeki stylobat sırası üzerine inşa edilmiştir. Bu durum, kentteki konumu ve inşasında çok sayıda Traian ve Hadrian dönemine ait bezemeli mimari plastik eserlerin kullanılmış olması araştırmacılara yapının bir mabed üzerine inşa edildiğini düşündürmüştür. Bu nedenle kilise Mabed-Bazilika olarak literatüre kazandırılmış ve tezimizde de bu şekilde anılmıştır. Erken Bizans dönemine tarihlendirilen kilisede iki farklı inşa evresi bulunmaktadır. İlk inşa evresinde IA ve IB olarak tanımlanan iki farklı evre tespit edilmiştir. II. Evre'de kilisenin orta nefi içerisine 5. yüzyıl sonu 6. yüzyıl başlarında şapel inşa edilmiştir. Kilisenin güney alt terasında, naos güney duvarına bitişik inşa edilmiş beş ek mekân bulunmaktadır. Tez kapsamında kilise ve ek mekanlar, tüm verileri ile ele alınarak mimari evreleri çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the Temple Basilica and its annexes in the Arykanda Ancient City located in Arif Village, Finike district of Antalya. Within the scope of the study, the architecture of the church and the annexes to its south, architectural sculpture findings, floor mosaics and wall paintings were discussed.The church, which has a three-nave basilica plan in the east-west direction, was built on the north and south walls of the naos and the stylobate row in the north before its construction. This situation, its location in the city and the use of numerous decorated architectural sculpture pieces from the Traian and Hadrian periods in its construction made researchers think that the structure was built on a temple. For this reason, the church was brought to the literature as the Temple-Basilica and referred to as such in our thesis.There are two different construction phases in the church dated to the Early Byzantine period. Two different phases defined as IA and IB were identified in the first construction phase. In Phase II, a chapel was built in the middle nave of the church at the end of the 5th century and the beginning of the 6th century. There are five annexes built adjacent to the southern naos wall on the southern lower terrace of the church. Within the scope of the thesis, the church and its annexes were examined with all their data and their architectural phases were tried to be resolved.