Dipiron ile dipiron+diazepam'ın postoperatif analjezik etkilerinin araştırılması
Analysis of postoperative analgesic effects of dipyrone and dipyrone+diazepam
  1. Tez No: 731833
  2. Yazar: MEHMET CENK BELİBAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖMER ULUÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ameliyat sonrası ağrı, tüm vücudu etkileyen ve hemen hemen bütün sistemleri değiştiren bir olgudur. Ameliyat sonrası dönemde ağrılı hastada, ağrının ortadan kaldırılması veya azaltılması başarılamadığında hastanede daha uzun süre kalmayı gerektirecek komplikasyonlar görülebilir. Uzmanlık tezi olarak planlanan bu çalışmada; Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde ameliyat edilen hastalarda diazepamın non – opoid analjezik bir ajan olan dipironun cerrahi travmaya bağlı ağrı yoğunluğu üzerindeki analjezik etkisinine katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza 15 – 75 yaş arasında genel anestezi ile abdominal, meme, anal ve tiroid operasyonu geçirmiş olan 126 vaka dahil edildi. Vakalar iki gruba ayrıldı. Tüm vakalar non – steroid analjezik olarak dipiron (metamizol sodyum) almaktaydı. Bu vakalar arasından rastgele seçilen 63 vakaya sedatif ve ajitasyonu baskılayıcı özelliklere sahip, anksiyolitik ajan olan diazepam, operasyon sonrası uyanma anını takiben ilk analjezi talebinde 10mg uygulandı. Kontrol grubunu oluşturan diğer 63 vakalık gruba serum fizyolojik verildi. Hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, sağlık sigortası gibi demografik verilerinin yanında, operasyon öncesi, operasyon sonrasındaki uyanma anı, birinci saat, altıncı saat, onikinci saat ve yirmidördüncü saatlerde sistolik ve diastolik arter basıncı, solunum sayısı, nabız, vücut ısısı değerleri ve Görsel Analog Ağrı Ölçeği puanı kayıt edildi. Sonuçlar SPSS 11.0 paket programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Pain following an operation is a virtue that affects the entire body and almost all the systems within. In the postoperative period, if the pain of the patient could not be lessened or terminated, related complications may prolonge the duration of hospital stay. In this study, we aimed to evaluate from the postoperative pain management point of view, the contribution of diazepam, to the effects of dipyrone, an agent proven with analgesic effect, in patients undergone surgical operations in our clinic. In our study, conducted at Adana Numune Education and Research Hospital General Surgery Clinic, 126 patients between 15 and 75 years of age and undergone abdominal, breast, anal, and thyroid operations were included. Cases were divided into two groups. All the patients had dipyrone as the non – opioid analgesic agent. Among the cases, randomly chosen 63 patients were given 10mg of diazepam, an agent with anxiolytic and sedative effects, at the 6 hours after the recovery. In addition to demographic data such as age, sex, education level, health insurance, systolic and diastolic artery pressure, inspiration rate, pulse, and visual analog scale scores for preoperative, postoperative awakening time, first, sixth, twelfth and twenty-fourth hours were recorded. The results were analyzed by using SPSS 11.0 package program.