İhracata dayalı büyüme hipotezi modelinin karşılaştırılmalı Türkiye örneği
Comparative Turkey case of export driven growth hypothesis model
  1. Tez No: 731836
  2. Yazar: YUSUF VERİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TOYGANÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günden güne gelişmeye devam eden dünyada bir ülkenin ekonomik yapısı ile ilgili gelecekte karşılaşılabilecek tahminlerin oluşturulabilmesi için; ekonomik büyüme (GSYİH), ithalat ve ihracat ilişkisi ekonomi literatüründe tartışılan konulardan biri olmaktadır. Bundan dolayı Türkiye verileri kullanılarak gerçekleştirilen bu tezde amaç; 1960-2001 ve 2002-2020 dönemlerine ait ekonomik büyüme (GSYİH), ithalat ve ihracat değişkenleri ele alınarak Türkiye'nin bu değişkenler arasındaki ilişkisini incelemektir. Bu tezin amacı doğrultusunda VAR analizi yapılarak eşbütünleşme testi, Granger nedensellik testi gerçekleştirilmiştir. Granger nedensellik testlerinin sonuçlarına göre ihracata dayalı büyüme hipotezi her iki dönemde de Türkiye için geçerli değildir. Ayrıca 2002-2020 dönemi ithalata dayalı büyüme hipotezini destekleyen sonuçlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to create future predictions about the economic structure of a country in a world that continues to develop day by day; Economic growth (GDP), import and export relationship is one of the topics discussed in the economic literature. Therefore, the aim of this thesis, which is carried out using Turkey data; To examine Turkey's relationship between these variables by addressing the economic growth (GDP), import and export variables for the periods 1960-2001 and 2002-2020. In line with the purpose of this thesis, cointegration test and Granger causality test were performed by using VAR analysis. According to the results of granger causality tests, the export-based growth hypothesis does not apply to Turkey in either period. In addition, results supporting the import-based growth hypothesis for the period 2002-2020 have emerged.