Farklı hassasiyet giderici ajanların demineralizasyona karşı stabilitesinin mikro bilgisayarlı tomografi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the stability of different desensitizing agents against demineralization using micro computed tomography
  1. Tez No: 731837
  2. Yazar: ENİS ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER TURGUT, PROF. DR. NİMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu deneysel çalışmanın amacı; farklı remineralize edici mekanizmalara sahip olan hassasiyet giderici ajanların dentin tübüllerini tıkamadaki etkinliklerini, asit maruziyeti karşısındaki stabilitelerini kıyaslamalı olarak değerlendirmek için, mikro-BT kullanarak incelemektir. Materyal ve metot: Bu çalışmada 40 adet çürüksüz insan daimi molar dişleri kullanıldı. Hassas kesme cihazı ile kole bölgesinden 40 adet dentin bloğu elde edildi. Diskler Enamelast, Nupro Sensodyne Paste, Tooth Mousse, Colgate Sensitive Pro-Relief Desensitizing Paste olmak üzere rasgele 4 gruba ayrıldı. Her bir grup sırasıyla hiçbir işlem yapılmadan, hassasiyet giderici ajan uygulandıktan sonra ve demineralize edici ajanda bekletildikten sonra olmak üzere 3 defa mikro-BT'de tarandı. Ayrıca her gruptan bir örnek SEM ile görüntülendi. Bulgular: İstatistiksel analiz hassasiyet giderici ajan uygulandıktan sonra Nupro ile Colgate grupları arasında mineral yoğunluk değişimi olduğunu gösterdi (p=0.042). Diğer gruplar arasında mineral yoğunluk düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Mineral yoğunluğu en fazla artan grup Colgate olmuş, bunu sırasıyla Enamelast, Toothmouse ve son olarak Nupro grupları izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this experimental study is to examine the effectiveness of desensitizing agents with different remineralizing mechanisms in occluding dentinal tubules and their stability against acid exposure using micro-CT device. Material and method: In this study, 40 permanent human molar teeth were used. Forty dentin blocks were obtained from the dentinoenamel junction with the precision cutting device. The discs were randomly divided into 4 groups as Enamelast, Nupro Sensodyne Paste, Tooth Mousse, and Colgate Sensitive Pro-Relief Desensitizing Paste. Each group was scanned 3 times on micro-CT, without any action, after the application of desensitizing agent, and after holding the demineralizing agent, respectively. In addition, a sample from each group was imaged with SEM. Result: Statistical analysis showed a change in mineral density between the Nupro and Colgate groups after application of the desensitizing agent (p=0.042). There was no significant difference between the other groups in terms of mineral density levels. The group with the highest increase in mineral density was Colgate, followed by Enamelast, Toothmouse and Nupro groups, respectively.