Sınıf öğretmeni adaylarının STEM'e yönelik farkındalık düzeyleri, tutumları ve yeterlikleri ile görüşlerinin incelenmesi
Investigation of prreservice classroom teachers' STEM awareness level, attitudes, efficacy and views
- Tez No: 731838
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının STEM' e dair yeterlik, tutum ve farkındalıkları ile STEM hakkındaki görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma, karma yöntem türlerinden açıklayıcı karma yöntem modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 öğretim yılında eğitim fakültelerinde sınıf öğretmenliği programında öğrenim gören 3. ve 4. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Verileri toplamak için örneklem seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmış ve 328 öğretmen adayına ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“İlkokul Öğretmenleri için STEM Yeterlik ve Tutum Ölçeği”,“STEM Farkındalık Ölçeği”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Ölçeklerinden uygulanması sonucunda verilerin analizi iki aşamada gerçekleşmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizi SPSS 25 paket programı kullanılarak gerçekleşmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma), T-testi, ANOVA, korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Araştırmanın nitel verilerine içerik analizi yapılarak ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre sınıf öğretmeni adaylarının STEM yaklaşımına yönelik yeterlik, tutum ve farkındalık düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ölçeklerin alt boyutları incelendiğinde yeterlik ve tutum ölçeğinin alt boyutlarda sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak 3. Sınıf öğretmen adaylarının 4. Sınıf öğretmen adaylarına göre STEM farkındalıklarının olumlu ve olumsuz bakış faktörleri daha yüksektir. Cinsiyet değişkeninin öğretmen adaylarının STEM matematik öğretimine yönelik sonuç beklentisi ve 21. yüzyıl öğrenme tutumlarında anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Olumsuz bakış faktörü ortalama puanlarında erkeklerin, olumlu bakış faktöründe ise kadınların daha yüksek puana sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel bulgularında sınıf öğretmeni adayları; STEM' i daha önce duydukları, STEM kavramının ne olduğunu, STEM' in uygulanması için gerekli olan şartların neler olduğunu, STEM eğitiminin avantajlarını/dezavantajlarını, STEM'in hangi eğitim seviyesinde verilmesi gerektiği, STEM' i uygulama durumları hakkındaki görüşlerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the competencies, attitudes and awareness of pre-service teachers about STEM and their opinions about STEM. The research is a study in the descriptive mixed method model of mixed method types. The universe of the research consists of 3rd and 4th grade students studying in the classroom teaching program in faculty of education in the 2019-2020 academic year. Appropriate sampling method was used to collect data in sample selection and 328 teacher candidates were reached.“STEM Competence and Attitude Scale for Primary School Teachers”,“STEM Awareness Scale”and“Semi-Structured Interview Form”were used as data collection tools in the study. The analysis of the data obtained from the application of the scales was carried out in two stages. The quantitative data of the study were analyzed using the SPSS 25 package program. In the analysis of the data, descriptive statistics (frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation), T-test, ANOVA, correlation coefficients were calculated. The qualitative data of the research were obtained by content analysis. According to the quantitative findings obtained from the research, it was determined that the competence, attitude and awareness levels of prospective classroom teachers towards the STEM approach did not differ according to gender, class level variables. When the sub-dimensions of the scales were examined, there was no significant difference in the sub-dimensions of the competence and attitude scale compared to the class level. However, the positive and negative aspects of STEM awareness of the 3rd grade teacher candidates are higher than the 4th grade teacher candidates. It was found that the gender variable had significant differences in the prospective teachers' outcome expectations towards STEM mathematics teaching and their 21st century learning attitudes. It was concluded that men had a higher score in the mean scores of the negative outlook factor and women had a higher score in the positive outlook factor. In the qualitative findings of the research, prospective classroom teachers stated their previous knowledge of STEM, what is the concept of STEM, what are the conditions necessary for the implementation of STEM, the advantages / disadvantages of STEM education, what level of education STEM should be given, and their views on the application of STEM.