Göç yönetimi entegrasyon sürecinde olan Türkiye'nin uluslararası güvenlik çalışmaları: Entegre sınır yönetimi sürecinde sınır güvenlik çalışmaları
Turkey's international security activities in the process of migration management integration: Border security studies in the process of integrated border management
- Tez No: 731845
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gelişen ve değişen koşullar nedeniyle ülkeler için güvenlik ihtiyacı da değişik stratejilere ve farklılıkları da beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda göç konusu ülkeleri güvenlik başta olmak üzere birçok konuda yeni gelişmelere ve değişikliklere yöneltmeye başlamaktadır. Özellikle son 20 yılda değişen göç yönetimi ile göç olgusunun da değişmeye başladığını ve bu düzlemde entegre bir göç yönetimi oluşturulmaya çalışıldığı görülmektedir. Uygulama alanından önemli bir aktör olan AB'nin göç yönetimi içerisinde Schengen Anlaşması ile iç sınırları kaldırarak dış sınırları korumada ortak hareket edilmesini ön görmesiyle birlikte entegre sınır yönetiminin oluşumunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. AB üyeliğine adaya ülke olan Türkiye için de hem jeopolitik konumu hem de içinde bulunduğu bölgede yaşanan olaylardan kaynaklı çok fazla göç hareketlerinin bulunması nedeniyle Türkiye'nin göç yönetimine entegrasyonu ve entegre sınır yönetimine dair gelişmeler AB tarafından da dikkatle incelenen bir durumdur. Türkiye, jeopolitik konumu itibariyle, hem iç politikada hem de dış politikada belirli dönemlerde yaşanan siyasi olaylar neticesinde artık göç yönetimine entegre olma sürecine girerek özellikle sınır güvenliği alanında belirli çalışmalar ve düzenlemeler yapma girişimlerinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the developing and changing conditions, the need for security for countries also brings different strategies and differences. In this context, the issue of migration is beginning to lead countries to new developments and changes in many issues, especially security. It is seen that especially with the migration management that has changed in the last 20 years, the phenomenon of migration has started to change, and an integrated migration management has been tried to be established on this level. With the European Union, which is an important actor in the field of application, by removing internal borders with the Schengen agreement in migration management, it has led to the formation of integrated border management, as it foresees joint action in protecting external borders. Since Turkey, which is one of the EU members states candidates, has a lot of migration movements due to both its geopolitical location and the events in the region where it is located, the integration of Turkey into migration management and the developments in integrated border management and how the emerging practices will develop in this regard have also been carefully examined by the EU. Turkey, due to its location and because of the political events experienced in certain periods both in domestic and foreign policy, is now in the process of integrating into migration management and is attempting to make certain studies and regulations, especially in the field of border security.