Teknoloji düşkünlüğünün hizmet verme yatkınlığına etkisi: Teknoloji satış danışmanları üzerinde bir araştırma
The effect of gadget loving on service orientation: A study on the technology sales consultants
  1. Tez No: 731871
  2. Yazar: FATMA BÜMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBENİZ AKDENİZ AR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırmaya konu olan teknoloji düşkünlüğü, teknolojik cihazlara karşı yüksek ilgiye sahip, yeni teknolojik ürünleri erken benimseyen ve bu konuda diğerlerinin fikirlerini etkileyebilen bireylerdir. Araştırmanın amacı, İstanbul'daki teknoloji mağazalarında çalışan satış danışmanlarının teknoloji düşkünlüğünün, çalışanların hizmet verme yatkınlığına olan etkisini belirlemektir. Araştırmanın amacına uygun olarak oluşturulan modelde, çalışanların teknoloji düşkünlüğünü etkileyen teknolojik yenilikçilik, teknolojik merak, teknolojik iyimserlik, benzersizlik ihtiyacı, materyalizm kişilik özelliklerinin teknoloji düşkünlüğü üzerindeki etkisi ve teknoloji düşkünlüğünün teknoloji fikir liderliğine olan etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Hizmet yatkınlığı müşteri odaklılık ve satış odaklılık olmak üzere 2 alt boyutta incelenmiş olup nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 752 çalışanın katılımıyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. LISREL 8.7 programı yardımıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre teknoloji düşkünlüğünün hizmet yatkınlığı üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Ayrıca çalışanların teknoloji düşkünlüklerinin yüksek olması, teknolojik fikir liderliklerini olumlu yönde etkilemektedir. Çalışanların teknolojik yenilikçilik, teknolojik merak, teknolojik iyimserlik, benzersizlik ihtiyacı, materyalizm kişilik özelliklerinin teknoloji düşkünlüğünü etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda teknoloji düşkünlüğü, teknolojik ürünleri satan marketlerin rekabette avantaj elde etmek, hizmet kalitelerini arttırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için, insan kaynakları yönetiminde yöneticiler tarafından dikkat edilmesi gereken bir kişisel özellik olarak ortaya çıkmaktadır. Buna göre teknoloji düşkünlüğünü etkileyen öncüller arasında benzersizlik ihtiyacı güçlü bir etkiye sahip olup değerlendirilmesi gereken önemli bir özelliktir.
Özet (Çeviri)
The gadget lover refers to individuals who have an intense interest in technological devices, adopt new technological products early, and influence the opinions of others hereof. The purpose of the study is to determine the effect of gadget loving of sales consultants working in technology stores in Istanbul on the service orientation of the employees. In the model created in line with the purpose of the study, the effect of technological innovation, technological curiosity, technological optimism, need for uniqueness, materialistic personality traits on gadget loving, and the effect of gadget loving on technological opinion leadership were attempted to be determined. Service orientation was examined in 2 sub-dimensions as customer-oriented and sales-oriented, and the quantitative research method was used. For this purpose, a survey was conducted with the participation of 752 employees. Structural Equation Modeling analysis was performed through the LISREL 8.7 program. Findings show that gadget loving has a positive effect on service orientation. Also, the high level of gadget loving of the employees positively affects their technological opinion leadership. The conclusion was reached that employees' technological innovation, technological curiosity, technological optimism, need for uniqueness, materialistic personality traits affect gadget loving. In line with these results, gadget loving emerges as a personal trait that should be taken into account by managers in human resources management for gaining a competitive advantage in technological product markets, increasing service quality, and ensuring customer satisfaction. Among the antecedents affecting gadget loving, the need for uniqueness has a strong effect that should be evaluated.