Fen öğretiminde eğitsel tasarım: İhtiyaçlara yönelik bir olgubilim çalışması
Educational design in science teaching: A phenomenological study of needs
  1. Tez No: 731870
  2. Yazar: EZGİ TEMİZ ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim düzeyinde fen bilimleri derslerine giren öğretmenlerin fen öğetimi programının tasarımı hakkındaki görüş ve önerilerini almak, öğretmenlerin fen öğretim programına yönelik ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Programın uygulayıcısı olan öğretmenlerin fen öğretim programına yönelik ihtiyaçlarının belirlenmesi ve çıkan sonuçlara göre önerilerde bulunulması çalışmanın temel amaçlarını oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi ve olgubilim (fenomenoloji) araştırma deseni ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak görüşme teknikleri kullanılmış, veriler araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış türde geliştirilen görüşme formları kullanılarak çevrimiçi yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla seçilen ve farklı okullardaki 9 öğretmen oluşturmuştur. Veri analizinde, içerik analiz tekniği kullanılmış ve veriler alt problemler doğrultusunda sunulmuştur. Araştırmanın bulgu ve sonuçları; öğretmenlerin fen öğretim programında yer alan öğrenme yaklaşımı, kazanımların içeriği, konu kapsamı, derse ayrılan süre, ölçme değerlendirme araçları, ders materyallerinin yapısı, fiziksel ortam gibi faktörlere dair olumlu ve olumsuz görüşlere sahip olduğunu; programın öğretmenlerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığını göstermektedir. Öğretmenlerin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanabilecek fen öğretim programında bilimin doğası, araştırma ve sorgulamaya dayalı yaklaşım, disiplinler arası içerikler, bilimsel süreç becerileri içeren ders materyalleri gibi faktörlere yer verilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain the opinions and suggestions of the teachers who teach science courses at the primary education level about the design of the science curriculum, and to determine the needs of the teachers for the science curriculum. Determining the needs of the teachers, who are the implementers of the program, for the science curriculum and making suggestions according to the results are the main objectives of the study. The research was carried out with qualitative research method and phenomenology research design. Interview techniques were used as a data collection tool, and data was collected through online interviews using semi- structured interview forms. The study group of the research consisted of 9 teachers from different schools who were selected through maximum diversity sampling, which is one of the purposive sampling methods. In data analysis, content analysis technique was used, and data was presented in line with sub-problems. Findings and results of the research; those teachers have positive and negative views on factors such as the learning approach, content of the acquisitions, the scope of the subject, the time allocated to the lesson, measurement and evaluation tools, the structure of the course materials, and the physical environment in the science curriculum; show that the program does not fully meet the needs of teachers. It has emerged that the factors such as the nature of science, research and inquiry-based approach, interdisciplinary content, course materials containing scientific process skills should be included in the science education curriculum that can be prepared in accordance with the needs of teachers.