Yükseköğretim kurumlarında iç mekan kalitesine ilişkin verilerin mikrodenetleyici kullanılarak toplanması ve büyük veri ortamında analizi
Collection of data on indoor quality in higher education institutions using microcontroller and analysis in big data environment
  1. Tez No: 731877
  2. Yazar: CEYHAN MOLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Havalandırma, sağlıklı bir iç mekan kalitesinin ayrılmaz bir parçası ve önemli bir COVID-19 önleme stratejisidir. İyi tasarlanmış çalışma alanları, her öğrencinin, çok fazla oturmak veya yanlış ergonomik duruşlarlar sergilemeden rahatça çalışmasına olanak tanır. Sağlıklı bir ofis ortamının sürdürülmesi, kimyasallara maruziyete, ekipman ve bina tasarımına, fiziksel çevreye (sıcaklık, nem, ışık, gürültü, havalandırma ve alan), görev tasarımına, psikolojik faktörlere (kişiler arası iletişim, iş ritmi, iş kontrolü) bağlıdır. Yükseköğretim alanında 2000'li yılların ortalarından itibaren yeni üniversitelerin kurulması ve mevcut üniversite kontenjanlarının artırılması ile uygulanan büyüme politikasını, yatırım talebinde artış izlemiştir. T.C. Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından uygulanmaya başlanan“Yükseköğretim Mekanları Envanter Sınıflandırma Sistemi”sayesinde üretilen metodolojik bilginin Türkiye genelinde uygulanması ve üniversite mekan yönetimi odaklı, verimlilik anlayışının gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Diğer bir deyişle, proje kapsamında ihtiyaç duyulan yöntem bilgisi oluşturulmuştur. Bu çalışmada ESP32 Mikrodenetleyici kullanılarak, çeşitli sensörlerden alınan veriler kablosuz ağ ile veritabanına aktarılmış daha sonra büyük veri analizi gerçekleştirilmiştir. İç mekan çevre kirleticilerinin kaynaklarını anlamak ve bunları kontrol etmek, öğrencilerin daha sağlıklı ortamlarda öğrenim görebilmelerine katkı sağlayacaktır. Ülkemizde Üniversitelerin üç temel misyonu vardır: eğitim, araştırma ve topluma hizmet. Bu görevlerle ilgili etkinlikler“insan”ve“mekân”unsurları aracılığıyla hayata geçirilir. İnsan unsurları, üniversitenin beşeri sermayesini temsil eden üniversitede çalışan akademik ve idari personeli içerir. Derslikler, amfiler, laboratuvarlar ve araştırma merkezlerinden oluşan yapılar mekânın unsurlarını oluşturmaktadır. Akademik ve idari personelin hizmet sunduğu bu mekanlar aynı zamanda üniversitenin fiziki sermayesini de temsil etmektedir. Ülkemizde her alana yönelik insan faktör planlaması üzerine araştırmaları bulunmaktadır. Ancak mekansal planlama konusunda kapsamlı bir araştırma bulunmamaktadır. Öte yandan, eğitim başta olmak üzere üniversitelerin sunduğu hizmetlerin kalitesi ve kamu kaynaklarının etkin kullanımı için mekânsal unsurların planlanması oldukça önemlidir. Araştırmalar, eğitimin kalitesi ile mekanın kalitesi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ve kaliteli mekanda öğrenci performansının arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ventilation is an integral part of a healthy indoor quality and an important COVID-19 prevention strategy. Well-designed workspaces allow each student to work comfortably, without having to sit too much or take the wrong ergonomic posture. Maintaining a healthy office environment depends on chemical exposure, equipment and building design, physical environment (temperature, humidity, light, noise, ventilation and space), task design, psychological factors (interpersonal communication, work rhythm, work dec). The growth policy implemented in the field of higher education since the mid-2000s with the establishment of new universities and increasing the existing university quotas has been followed by an increase in investment demand. T.C. It is aimed to apply the methodological knowledge generated through the“Higher Education Places Inventory Classification System”, which has been implemented by the Strategy and Budget Directorate, throughout Turkey and to realize an efficiency understanding focused on university space management. In other words, the method knowledge needed within the scope of the project has been established. In this study, data obtained various sensors were transferred to the database by wireless network using ESP32 Microcontroller and then big data analysis was performed. Understanding and controlling the sources of indoor environmental pollutants will contribute to students being able to study in healthier environments. Universities in our country have three main missions: education, research and service to society. Activities related to these tasks are implemented through the elements of“man”and“space”. The human elements include academic and administrative staff working at the university, representing the human capital of the university. Structures consisting of classrooms, amphitheaters, laboratories and research centers constitute the elements of the space. These places, where academic and administrative staff provide services, also represent the physical capital of the university. There are researches on human factor planning for every field in our country. However, there is no comprehensive research on spatial planning. On the other hand, it is very important to plan spatial elements for the quality of services provided by universities, especially education, and for the effective use of public resources. Studies have shown that there is a direct relationship between the quality of education and the quality of space, and student performance dec in a quality space.